Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Saray’dan Rusya’ya Çağrı: İade Edin!

ABD ve Ukraynalı liderler yaptıkları ortak açıklama ile Rusya'ya Zaporijya nükleer santralini iade etmesi çağrısında bulundu. Detaylar haberde;
Beyaz Saray’dan Rusya’ya Çağrı: İade Edin!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın bağımsızlık günü münasebetiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Liderler, Perşembe günü gerçekleşen görüşmede Moskova’yı Zaporijya nükleer santralinin kontrolünü Ukrayna makamlarına devretmeye çağırdı.

Biden ve Zelenski bunun yanında, Moskova ve Kiev’in birbirlerini güney Ukrayna’daki cephe hatlarını bombalamakla suçladıkları nükleer felaket korkuları arasında uluslararası yetkilileri santralin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

Beyaz Saray’dan “Ukrayna’ya İade Edin” Çağrısı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yere verildi:

“İki lider, Rusya’ya Zaporijya Nükleer Santrali’nin tam kontrolünü Ukrayna’ya iade etmesi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) santrale erişimi için çağrıda bulundu.”

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre gazetecilere verdiği bir brifingde “Rusya, tesisin etrafındaki askerden arındırılmış bölgeyi kabul etmeli ve IAEA’nın mümkün olan en kısa sürede sistemin emniyetini ve güvenliğini kontrol etmesi için ziyaretine izin vermelidir” ifadelerini kullandı.

Hem Ukraynalı hem Rus yetkililer, Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisinden personelin yakında tesisi ziyaret edebileceğini söylemişti.

Biden: Ukrayna’nın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Bağımsızlık günü açıklamasında Ukrayna’ya ABD desteğini de pekiştiren Biden, “Bunun acı tatlı bir yıldönümü olduğunu biliyorum, ancak ABD’nin, Ukrayna’yı ve halkını egemenliğini savunmak için savaşırken desteklemeye devam edeceğini açıkça belirttim” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın en büyüğü olan nükleer reaktör kompleksi, Mart ayında işgalci Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilmiş ve son haftalarda çevresindeki bombardımanların riski altında kalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu