Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Saray Duyurdu: ABD 15 Milyon Varil Petrol Satışı Yapacak!

Biden Yönetimi, küresel ham petrol arzında yaşanan sıkıntılardan kaynaklı bugün yeni bir eylem planları duyuracak. Haberin detayları aşağıda;
Beyaz Saray Duyurdu: ABD 15 Milyon Varil Petrol Satışı Yapacak!
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD enerji güvenliğini güçlendirecek, üretime teşvik edecek ve maliyetleri düşürecek yeni eylemler ABD Başkanı Joe Biden tarafından bugün duyurulacak. Bu yeni eylemlerin enerji güvenliği için bir kazanç olacağına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada, ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Aralık ayında teslim edilecek Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) 15 milyon varil için yarın sabah bir Satış Bildirimi yayımlayacağı bildirildi.

Petrol fiyatlarının varil başına 67-72 dolar arasında olduğunda Biden Yönetimi’nin SPR için ham petrolü geri satın almayı planladığı belirtildi. Fiyatların söz konusu aralıkta olduğunda küresel talebe katkıda bulunacağı savunuldu.

ABD’nin Kış Ayında Petrol Rezervinden Yapacağı Ek Satış Gündeminde

Putin’in Ukrayna işgalinin Mart ayında hız kazanmasının ardından söz konusu petrol satışının 180 milyon varilin üzerinde piyasaya sürülmesi kararını tamamlayacağı açıklandı. Gerekirse kış ayında stratejik petrol rezervinden ek satışlara hazır olunması için de DOE’ye çağrıda bulunuldu.

Açıklamada Biden’ın Aralık ayında piyasaya günde yaklaşık 500 bin varil arz ekleyeceği ve bu durumun bir miktar fiyat indirimi sağlayacağı tahmin ediliyor. Koşulların gerektirdiği takdirde yönetimin ileriki aylarda ek satış yapmaya hazır olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Biden Yönetimi’nin amacına gelecekte de hizmet etmeye devam edebilmesi için önemli ulusal güvenlik varlığı olan SPR’yi yenilemeye hazır olduğu vurgulandı.

Daha Fazla Üretime Teşvik Edilecek

Bu karar yönetimini de vergi mükelleflerinin çıkarlarını koruyacak şekilde ve yakın vadede yukarı yönlü baskı yapmaktan kaçınarak yapacak. Gelecekte yapılacak olan geri alımların kesinlik sağlaması için şu anda daha fazla üretime teşvik edilecek.

Yapılan açıklamada ABD petrol üretiminin günde yaklaşık 12 milyon varil olduğunun bilgisi verildi. 2022’nin sonuna kadar ise Biden’ın göreve geldiği zaman ile kıyaslandığında günde yaklaşık bir milyon varil artacağı paylaşıldı. 2023 yılında ise yeni bir yıllık en yüksek seviye hedeflendi.

Söz konusu yaklaşımın petrol talebinde daha fazla kesinlik sağlayacağı vurgulandı. Putin savaşınınsa küresel enerji piyasalarını bozmaya devam ettiği bir zamanda üretimde ihtiyaç duyulan artışları teşvik edeceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.