Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Saray: Çin’in Kışkırtıcı Faaliyetlerinden Endişe Duyuyoruz

ABD yönetimi, Çin'in Tayvan yakınlarındaki kışkırtıcı askeri faaliyetlerinden endişe duyduğunu söyledi. Detaylar haberde;
Beyaz Saray: Çin’in Kışkırtıcı Faaliyetlerinden Endişe Duyuyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Beyaz Saray’dan Pazartesi günü yapılan açıklamada Çin’in Tayvan üzerindeki baskısı ve faaliyetlerine dair çarpıcı ifadeler kullanıldı. ABD’nin, Çin’in Tayvan çevresindeki kışkırtıcı ve istikrar bozucu olarak nitelendirdiği askeri faaliyetlerinden endişe duyduğu belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yaptığı açıklamada özellikle Tayvan’a verilen desteğin devam edeceğinin altı çizildi.

“Tayvan’a Yardım Etmeye Devam Edeceğiz”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uzunca süredir devam eden taahhütlerimize uygun olarak kendini savunma kabiliyetini yeterli düzeyde sürdürebilmesi adına Tayvan’a yardım etmeye devam edeceğiz. Bu süreci tek Çin politikamızla tutarlı bir şekilde devam ettireceğiz.”

Çin’in taciz ve saldırılarını düzenli olarak bildiren Tayvan hükümetinin Pazartesi erken saatlerdeki duyurusu, bugüne kadar bildirilen en büyük saldırı faaliyetini içeriyordu.

GCM Yatırım Banner

Ada Hükümeti Bugüne Kadarki En Büyük Saldırıyı Duyurdu

Tayvan hükümeti hafta başında yaptığı açıklamada, savaş uçakları ve insansız hava araçlarının dahil olduğu 71 Çin hava kuvvetleri uçağının son 24 saat içinde Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesine girdiğini ifade etti.

Tayvan Savunma Bakanlığı raporunda, uçaklardan 43’ünün iki taraf arasında resmi olmayan bir tampon bölgesi konumundaki Tayvan Boğazı’nın orta hattını geçtiği bilgisine de yer verildi.

Tayvan Merkez Haber Ajansı (CNA), son dönemde Çin baskısında istikrarlı bir artışa tanık olan adada herhangi bir alarm duygusu olmamasına rağmen, eylemlerin bugüne kadarki en büyük Çin hava kuvvetleri saldırısı olduğunun altını çizdi.

Tayvan’ın kendi toprağı olduğunu iddia eden Çin, demokratik olarak yönetilen ada ve ABD’den gelen provokasyonlara yanıt olarak Pazar günü Tayvan çevresindeki deniz ve hava sahasında bir dizi tatbikat düzenlendiğini duyurmuştu.

Çin’in egemenlik iddialarını şiddetle reddeden Tayvan cephesi ise tatbikatların Pekin’in bölgesel barışı yok ettiğini ve Tayvan halkını sindirmeye çalıştığını gösterdiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.