Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Et Sektörü Radara Girdi! 10 Şirket Hakkında Soruşturma

Rekabet Kurumu, beyaz et sektöründe faaliyet göstermekte olan bazı şirketler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
Beyaz Et Sektörü Radara Girdi! 10 Şirket Hakkında Soruşturma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasalarda rekabetin sağlanması ve korunmasını amaçlayan Rekabet Kurumu, bu kez beyaz et sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerden oluşan bazı şirketler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Rekabet Kurumu internet sitesinden duyurulan gelişmeye göre soruşturma, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un dördüncü maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Söz konusu maddenin ihlal edildiği iddiasına yönelik olarak yürütülen ön araştırmanın Rekabet Kurulunca karara bağlandığı, bulguların ciddi ve yeterli bulunmasıyla ilgili şirketler hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği ifade edildi.

Açıklamada, hakkında soruşturma başlatılan 10 şirketin isimleri de paylaşıldı.

Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ, As Tavukçuluk Tarım İşl. San. ve Tic. Ltd. Şti., Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ, Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ ve CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ gibi şirketlerin yer aldığı listenin devamı şöyle sıralandı:

GCM Yatırım Banner

Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ, Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ, Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ, Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ ile Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ.

Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ’ye alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek ve Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ’ye alıcılarına bölge ve müşteri kısıtlaması getirmek iddiasıyla soruşturma açıldığı belirtildi.

Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek, alıcılarına rekabet etmeme yükümlülüğü ile bölge ve müşteri kısıtlaması getirmek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti için soruşturma açılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamaların, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ilgili kanunu ihlal ettikleri, kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı bilgisi de verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın