Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Eşya Sektörü Mayıs Verileri ‘Negatif’ Değerlendirildi

Halk Yatırım’ın bugün yayımladığı rapor, beyaz eşya sektöründe Mayıs ayı verilerinin ihracatta sert bir düşüşe işaret ettiğini gösterdi. Detaylar haberde;
Beyaz Eşya Sektörü Mayıs Verileri ‘Negatif’ Değerlendirildi
HABER GİRİŞ

Halk Yatırım tarafından bugün beyaz eşya sektörüne ilişkin sektörel değerlendirme raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) Mayıs verilerinde yıllık bazda yurt içi satışların yüzde 3,8 ve üretimin yüzde 19,2 arttığı, ihracatın ise yüzde 22,4 azaldığına işaret edildi.

Ocak-Mayıs dönemini yıllık bazda karşılaştırıldığında ise üretim yüzde 3,4 ve iç satışlar yüzde 17,5 artış gösterirken, ihracat yüzde 4 azaldı.

Raporda, 6 ana ürün grubunda yurt içi satışlarını en çok artıran ürün grubunun yüzde 212,7 ile kurutucu olduğu, en büyük düşüşün ise yüzde 89,1 ile derin dondurucuda yaşandığı vurgulandı.

İhracat tarafında ise en fazla artışı yüzde 6 ile kurutucuların, en büyük düşüşü ise yüzde 31,8 ile derin dondurucuların yaşadığı kaydedildi.

İhracat Rakamları Daralma Gösterdi

Üretim açısından incelendiğinde, yıllık bazda en yüksek artış yüzde 137,1 ile yine kurutucularda görülürken, üretimde düşüş yaşayan bir ürün grubunun olmadığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında ihracat rakamlarının Nisan ayındaki pozitif büyümenin ardından tekrar daralma gösterdiğine dikkat çekildi.

Bu daralma sonucunda ihracatın üretim içindeki payının Nisan ayına göre 8,31 puan azalarak yüzde 61,32 seviyesine gerilediği paylaşıldı.

Halk Yatırım, Mayıs ayı beyaz eşya sektörü verilerini, iç satışlardaki artış hızının yavaşlaması ve ihracattaki sert düşüş nedeniyle negatif olarak değerlendirdi.

Raporda, iç pazarda sıkılaştırıcı para ve maliye politikalarının etkisiyle yurt içi satışların artış hızının yavaşlamaya başladığı ve ihracattaki daralmanın Mayıs ayı itibarıyla negatif seyrini koruduğu ifade edildi. Sektör şirketlerinin ihracat gelirlerinin yılın geri kalanında baskı altında kalabileceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın