Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Eşya Sektörü Endişeli: Üretim ve İhracat Daraldı

TÜRKBESD, beyaz eşya sektörüne yönelik istatistikleri paylaştı ve ekonomik zorluklara işaret etti. İşte detaylar;
Beyaz Eşya Sektörü Endişeli: Üretim ve İhracat Daraldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) bünyesinde 26 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında sektöre yönelik değerlendirmeler yapıldı. Arçelik, BSH, Dyson, Electrolux, Haier Europe, Miele, SEB, Silverline ve Vestel markalarını temsil eden TÜRKBESD, 2023’ün ilk yarısında 6 ana üründe yurt içi satışların geçen yıla göre yüzde 18 arttığını açıkladı.

Yurt içinde talebin arttığı gözlemlenirken üye firmaların ihracatları aynı dönemde yüzde 13 oranında düştü. TÜRKBESD Başkanı Gökhan Sığın, 2023’ün ilk 6 ayında hem yurt içi hem de küresel ölçekteki zorlu ekonomik etkilere işaret ederek bu gelişmelerin üretim ve istihdam üzerinde negatif etkisini iç satışlardaki büyümeyle engellediklerini söyledi.

“Endişe Ediyoruz”

Üretim seviyelerinde yüzde 2’lik bir daralma görüldüğünü belirten Sığın, dış piyasalar üzerindeki daralmanın ihracat üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu aktardı.  Fakat Haziran ayı sonuna kadar gerçekleşen iç satışların ihracatta düşüşü dengelediğini ifade etti.

Sığın, yurt içi piyasada oluşan dinamizmi riske atacak kredi kartı taksit sayılarının azaltılması, kredi faiz ve komisyonlarının artırılması veya vergi düzenlemelerinin gündeme alınması gibi gelişmelerin üretim ve istihdam alanlardaki yapıyı zorlamasından endişe ettiklerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.