Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Eşya Satışları Kasım’da Artışını Sürdürdü

TÜRKBESD verilerine göre Kasım’da beyaz eşya sektörünün altı ana ürün grubunda üretim azalırken iç satışlar yüzde 19 arttı. Raporun detayları haberde;
Beyaz Eşya Satışları Kasım’da Artışını Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD), Kasım ayı raporu yayımlandı. Raporun detaylarına göre altı ana ürün grubunda üretim yüzde 3 daraldı. İç satışlar ise yüzde 19 arttı. Dönemsel olarak bakıldığındaysa Ocak-Kasım aralığında iç satılar yüzde 2 düştü.

Dört ana ürün grubu incelendiğinde Kasım ayı üretimi yüzde 1 daralarak 2 milyon 629 bin 20’ye geriledi. Miktar Kasım 2021 tarihinde 2 milyon 647 bin 297 düzeyindeydi.

Geçen sene Kasım ayında 589 bin 903 olan iç satış miktarının, bu Kasım’da yüzde 14’lük artışla 657 bin 53’e yükseldiği söylendi. Ocak-Kasım döneminde de yüzde 3’lük artışla 6 milyon 818 bin 241 seviyesini gördü.

Sektördeki Üretim Ocak-Kasım Döneminde Daraldı

Yıllık ihracat miktarı yüzde artışla 1 milyon 913 bin 865 olurken, Ocak-Kasım ihracatı da yüzde 2’lik artışla 20 milyon 425 bin 910 olarak gerçekleşti.

Altı ana ürün grubu incelendiğinde üretimin hem yıllık hem de aylık olarak yüzde 3 daraldığı, iç satışlarınsa Kasım’da yüzde 19 arttığı görüldü. Altı ana ürün grubunda üretim, Ocak-Kasım döneminde ise yüzde 2 daralarak 7 milyon 760 bin 402 olarak belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Küresel Rekabette Yerini Güçlendirecek

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkan Can Dinçer söz konusu rapora ilişkin yorumda bulundu. Dinçer, Kasım ayında 6 ana üründe iç satışların geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19 oranında arttığını anımsattı.

Üretimde geçen yıllara kıyasla yaşanan ciddi daralma olduğunu, küresel çapta artan enflasyon ve girdi maliyetlerinden kaynaklı olarak daralma yaşandığına işaret etti.

Avrupa’da devam eden savaşın bu düşüşe sebep olduğunu söyleyen Dinçer, ihracatın yüzde 60’tan fazlasının Avrupa’ya yapıldığını vurguladı. Yüksek enflasyona bağlı talep düşüşü, küresel ölçekte enerji fiyatları ve tedarik ile ilgili sıkıntıların da devam ettiğine dikkat çekti.

Dinçer açıklamasında, 2023 yılını devletin de sağlayacağı destek ve teşviklerle küresel rekabetteki Türkiye’nin yerinin güçlendirileceğini ve böylelikle iyi şekilde geçirileceğini söyleyerek görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın