Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BETAM “Yüksek Büyüme” Vurgusuyla Haziran Raporunu Yayımladı

BETAM, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5,6 büyüyeceğini tahmin etti. Raporun detayları şöyle…
BETAM “Yüksek Büyüme” Vurgusuyla Haziran Raporunu Yayımladı
Yorum

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), Ekonomik Büyüme ve Tahminler Haziran 2022 raporunu yayımladı.

“İkinci Çeyrekte de Yüksek Büyüme” başlıklı raporda; gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminleri ile tüketici kredileri, kamu yatırım harcamaları, dış ticaret gibi temel konular değerlendirildi.

Buna göre 2022’nin ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranında büyüyeceği tahmin edildi.

GSYİH tahminleri yapılırken; hizmet sektörüne olan talepte ve elektrik tüketiminde yüzde 4 düşüş, imalat sanayi üretiminde yüzde 12,2 ve hizmet sektörü talebinde yüzde 8,2 artış beklentisi paylaşıldı.

Tüketici Kredilerinde Düşüş, Kamu Yatırımlarında Artış Var

Türkiye Ekonomisi Birinci Çeyrek Büyüme
Kaynak: TÜİK

Yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe kıyasla kredilerde yüzde 7 civarında azalma beklenirken; konut kredileri, tüketici kredileri ve kredi kartlarında dörtte biri aşan düşüş olması öngörüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriye göre söz konusu dönemde kamu harcamalarında yüzde 10,7 oranında artış bekleniyor. Yıllık artış oranı için tahmin ise yüzde 42 seviyesinde.

Söz konusu dönemde ihracatta yüzde 8,4 artış, ithalatta yüzde 2,9 azalış beklentisiyle, dış ticaret için görümün olumlu olduğuna dikkat çekildi.

2021’in aynı çeyreği ile karşılaştırma yapıldığında ihracatta yüzde 14,2 artış olacağı tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu