Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BETAM: Temmuz’da Erkek İstihdamında Şiddetli Düşüş Oldu

Temmuz ayı işsizlik verilerini değerlendiren BETAM, istihdam ve işgücündeki düşüşün işsizlik oranını aşağı çektiğini yorumladı.
BETAM: Temmuz’da Erkek İstihdamında Şiddetli Düşüş Oldu
Yorum

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), bu sabah açıklanan işsizlik rakamlarına dair raporunu yayımladı. Seyfettin Gürsel, Hamza Mutluay ve Mehmet Cem Şahin tarafından hazırlanan rapor “İşsizlik İstihdam ve İşgücünde Düşüşler Sonucu Azaldı” başlığıyla yayımlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre işsizlik oranı Temmuz’da, önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 10,1’e geriledi. İşsiz sayısı 113 bin azalarak 3 milyon 445 bin kişi oldu.

BETAM raporunda, TÜİK verilerine dair detaylar yinelenirken Haziran ayı işsizlik oranının yüzde 10,3’ten yüzde 10,4’e revize edildiği belirtildi.

Temmuz’da istihdamda 148 bin kişi düşüş olduğu, bunun sonucunda istihdam edilen kişi sayısının 30 milyon 608 bine gerilediğine dikkat çekildi.

Kadın İstihdamında Sınırlı Artış Var

Kadın İstihdamında Sınırlı Artış Var
Kaynak: BETAM

Açıklanan verilere göre Temmuz ayında kadın istihdamı artarken, erkek istihdamı sert geriledi. Nisan ve Mayıs aylarında kadınlarda istihdam sayısının 541 bin arttıktan sonra Haziran’da 2 bin, Temmuz’da ise 17 bin arttığı belirtildi.

Kadın nüfusunda istihdam sayısı sınırlı bir artış gösterse de pozitif bölgede kalmaya devam etti. Bu kategoride işsiz sayısı ise 86 bin azaldı.

Erkeklere bakıldığında Temmuz ayında istihdamda yer alan kişi sayısı 165 binle sert bir düşüş gösterdi. 15 ve daha yukarı yaştaki erkeklerde işsiz sayısı 24 bin azalırken, işsizlik oranı yüzde 8,7’den yüzde 8,6’ya geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu