Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Ülke Genelinde 3,5 Milyon Kişi İşsiz

TÜİK tarafından açıklanan işgücü istatistiklerine göre Temmuz ayında işsizlik oranı 0,3 puan geriledi. Rapora dair dikkat çekici detaylar şöyle...
TÜİK Açıkladı: Ülke Genelinde 3,5 Milyon Kişi İşsiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin işgücü piyasasındaki durumunu ortaya koyan resmi veriler açıklandı. Enflasyonun hanehalkı kadar işletmelere de nefes aldırmadığı ve maliyet baskısı yarattığı son aylarda, insanlar iş bulma konusunda her geçen gün daha da zorluk çekiyor. Bugün açıklanan veriler de istihdama katılan kişi sayısında önceki aya göre düşüş olduğunu gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı itibarıyla ülke genelindeki toplam işsiz sayısının 3 milyon 445 bin kişi olduğunu açıkladı. Bildirilen sayı bir önceki aya kıyasla 113 bin kişi daha düşük oldu.

15 ve daha yukarı yaştaki nüfusta işsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,1 olarak açıklandı.

İşsizlik oranı Haziran’da da 0,3 puan azalarak, yüzde 10,3’e gerilemişti.Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını  içeren ikinci çeyreklik dönemde ise bir önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında 0,4 puan azalarak yüzde 10,6 oranında kaydedildi.

Söz konusu dönemde erkeklerde işsizlik oranı yüzde 8,6, kadınlarda yüzde 13,1 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

İstihdam Edilen Kişi Sayısı 148 Bin Azaldı

İstihdam Edilen Kişi Sayısı 148 Bin Azaldı
Kaynak: TÜİK

Temmuz ayında istihdam edilenlerin sayısı, Haziran ile karşılaştırıldığında 148 bin daha az oldu. Bu düşüşün ardından toplam istihdam sayısı 30 milyon 608 bin kişi olurken istihdam oranı 0,3 puan azalarak yüzde 47,3 kaydedildi.

Bu oran erkeklerde yüzde 64,6, kadınlarda yüzde 30,3 şeklinde.

İşgücüne katılma sayısı önceki aya göre 262 bin kişi azalarak 34 milyon 52 bin kişiye geriledi. 0,5 puan azalan işgücüne katılma oranı yüzde 52,6’ye indi. 15 ve daha yukarı yaştaki erkeklerin yüzde 70,7’si, kadınların ise yüzde 34,9’u işgücü piyasasında yer alıyor.

Temmuz ayında genç işsizlikte düşüş oranı 1 puana yaklaştı. Önceki aya göre 0,8 puan azalan genç işsizlik oranı yüzde 19,1 oldu. Erkek gençlerde işsizlik yüzde 16,2, kadınlarda yüzde 24,7 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi, aylık bazda 1,2 saat azalarak 43,1 saat olarak açıklandı.

Türkiye İşsizlik Oranında OECD Ortalamasının Üstünde

Türkiye İşsizlik Oranında OECD Ortalamasının Üstünde
Kaynak: Investing

Yukarıdaki tabloda bazı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülkelerindeki güncel işsizlik oranlarına bakıldığında, Türkiye’nin yüzde 10,1 ile üst sıralarda yer aldığını görmekteyiz. İspanya yüzde 12,48, Yunanistan yüzde 12,1 ile bizden daha yüksek işsizlik oranına sahip.

Türkiye’den daha düşük işsizliği olan bazı OECD ülkeleri ise İtalya, Almanya, ABD, İngiltere, İsrail, Hollanda ve Japonya olarak sıralanıyor.

2021’in son çeyreğinde OECD işsizlik ortalaması yüzde 5,5’ti. Açıklanan verilere göre Türkiye yüzde 11,1 ile 39 ülke arasında beşinci sırada yer almıştı.

Söz konusu dönem için Kosta Rika’da işsizlik oranı yüzde 13,7, İspanya’da yüzde 13,4, Yunanistan’da yüzde 13,1 ve Litvanya’da yüzde 12,5 açıklanmıştı.

Nebati: Tek Haneli İşsizlik Hedefine Emin Adımlarla İlerliyoruz

Nebati: Tek Haneli İşsizlik Hedefine Emin Adımlarla İlerliyoruz
Kaynak: Twitter/Nureddin Nebati

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Orta Vadeli Program’da yer alan yıllık ortalama 890 bin kişilik istihdam artışı ve tek haneli işsizlik oranı hedefine emin adımlarla ilerlendiğini söyledi.

Birçok ülkenin resesyon riskiyle karşı karşıya kalmasına rağmen ülkemizin Türkiye Ekonomi Modeli ile büyüdüğünü ve istihdam yarattığını dile getirdi.

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme politikasıyla işsizliği azaltmaya kararlılıkla devam ettiklerini belirtti.

Geride kalan iki yılda işsizlik oranındaki düşüşün 4 puanı aştığını ve Temmuz’da yüzde 10,1’e gerilediğini söyleyen Bakan Nebati, “Attığımız her adımla daha fazla üretimi, daha yüksek istihdamı önceliyoruz. Ekonomimizi durgunluğa sürükleyerek değil, üretip istihdam yaratarak yola devam edeceğiz. Yatırımı ve istihdamı destekleyen, teşvik eden adımlarımız sürecektir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.