Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM Raporu Çıktı: Konutta Reel Fiyatlar Düşmeyi Sürdürüyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan rapor, konutta reel fiyatların Türkiye’de son 5 aydır düşüşte olduğunu gösterdi. Detaylar;
BETAM Raporu Çıktı: Konutta Reel Fiyatlar Düşmeyi Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), “Reel fiyatlar Türkiye’de ve üç büyük şehirde son 5 aydır düşüşte” başlıklı Aralık 2023 raporunu yayımladı.

Rapora göre, konutta enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem Türkiye genelinde hem de üç büyük il olan İstanbul, İzmir ve Ankara’da azaldı. Bunda, Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Ekim’den Kasım’a cari satılık konut fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha düşük olması etkili oldu.

Reel fiyatlardaki yıllık artış oranı Türkiye genelinde yüzde 5,4’e geriledi. Gerileme Ankara’da yüzde 20,1, İzmir’de yüzde 5 oranında gerçekleşirken İstanbul’da ise yıllık reel fiyat çok uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 1,4 oranında azaldı.

2020’nin Mayıs ayından itibaren sürekli artışta olan ülke genelindeki reel konut fiyat endeksi, önceki dört ayda olduğu gibi Kasım’da da gerileme gösterdi. Endeks, Ekim’e kıyasla 4,5 puanlık azalışla 189,1 olarak gerçkeleşti.

Kasım’da reel konut fiyat endeksi İstanbul’da 185,3, Ankara’da 211,6, İzmir’de ise 192,2 oldu.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre, cari fiyatlardaki yıllık artış oranı, geçen Ekim’e kıyasla ülke genelinde 6,5 puan azalarak yüzde 70,7’ye düştü. Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı 25 bin 503 lira oldu.

Konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlenen satılan konutların satılık ilan sayısına oranı hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde azaldı.

Satılık konut ilan sayısı da hem Türkiye genelinde hem de üç büyükşehirde azaldı. Satılık konut arzı geçen aya kıyasla ülke genelinde yüzde 5,8’e düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın