Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM: Kiralık Konut Fiyatlarında Artış Yüzde 170’e Dayandı

Konut piyasasındaki durgunluk kendini gösterirken kira fiyatlarındaki artışların devamı geldi. Metrekare fiyatlarında illere göre fahiş artışlar dikkat çekti.
BETAM: Kiralık Konut Fiyatlarında Artış Yüzde 170’e Dayandı
HABER GİRİŞ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), 2022 Kasım dönemine dair kiralık konut piyasası raporunu paylaştı. BETAM raporuna göre konut piyasasındaki fiyat artışları Kasım ayında kendini gösterdi.

Kira fiyatlarındaki artış aylık bazda yüzde 7,7 olarak kayda geçti. Türkiye genelinde kiralık konut ilan metrekare fiyatı ise yıllık bazda yüzde 168 arttı. Bu artışla birlikte Kasım ayında kiralık konut ilan metrekare fiyatı ortalama 67 TL oldu.

Kiralık konut ilan metrekare fiyatları il bazlı ele alındığında; yüzde 147,7 artışla İstanbul’da 94,1 TL, yüzde 150 artışla Ankara’da 45 TL ve yüzde 160 artışla İzmir’de 65 TL olarak gerçekleşti.

Ekim ayı raporunda kira fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 159,2 olarak açıklanmıştı. Kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı düşüş eğilimindeydi ancak Kasım ayı verileriyle birlikte artış kaldığı yerden devam etti.

Antalya’da Kiralık Konut Fiyatları 4 Katına Çıktı

Büyükşehirler arasında kira artışlarıyla öne çıkan şehir Antalya oldu. Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Rus akının durak noktası olan Antalya’da konut kiraları Kasım’da yıllık yüzde 302,3 arttı.

GCM Yatırım Banner

Bu artışla birlikte Antalya’da kiralık konut fiyatları 2022 yılında 4 katı pahalanmış oldu.

En yüksek fiyat artışlarının yaşandığı diğer iller ele alındığında; yüzde 208,2 ile Trabzon, yüzde 207,7 ile Denizli, yüzde 185,7 ile Mersin ve yüzde 175,3 ile Eskişehir öne çıktı.

Kiralık Konut Piyasasında Durgunluk Kendini Gösterdi

BETAM raporunda fahiş fiyatların ardından ülke genelinde kiralık konut piyasasında durgunluk kendini gösterdi. Kasım ayı verilerine göre kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı düşüş yaşadı.

Kiralık konut talep göstergesinde geçen ayla kıyaslandığında talepte yüzde 19,6 düşüş, geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırma yapıldığında yüzde 10,2 yükseliş görüldü.

Piyasadaki canlılığı test eden göstergelerde olumsuz tablo ortaya çıktı. Söz konusu olumsuzluğun mevsimsel etkilerden de kaynaklanabileceği notu paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın