Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM: İşsizlikte Toplumsal Cinsiyet Farkı Yine Yükseldi

Bu sabah açıklanan Haziran ayı işsizlik verilerini detaylandıran BETAM, işgücü piyasasında toplumsal cinsiyet farkına dikkat çekti.
BETAM: İşsizlikte Toplumsal Cinsiyet Farkı Yine Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), İşgücü Piyasası Görünümü Ağustos 2023 raporunu yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu sabah açıkladığı işsizlik verilerinin değerlendirildiği raporda, rakamların detayları paylaşıldı.

Haziran ayında ülke genelinde işsiz sayısında 2 bin artış olurken, işgücü piyasasında yaklaşık 360 bin kişi azalış oldu. İşsizlik oranı ise Mayıs seviyesinden 0,1 puan artış göstererek yüzde 9,6’a ulaştı.

Kadınlarda istihdam 169 bin azalırken işsizlik yüzde 13,2’ye, erkeklerde istihdam 193 bin azalırken işsizlik oranı yüzde 7,8’e yükseldi.

Bu veriler doğrultusunda işsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı Haziran ayında 5,3 puandan, 5,4 puana yükseldi.

Potansiyel İşgücüyle Hesaplanan İşsizlik Yüzde 17,9!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BETAM

TÜİK tarafından yapılan hesaplamalara göre genel işsizlik oranı Haziran’da yüzde 9,6 olurken, potansiyel işgücünü de hesaba katan işsizlik oranı yüzde 16,7’den yüzde 17,9’a yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde potansiyel işgücünde 474 bin artış oldu. Zamana bağlı eksik istihdamı hesaba katan işsizlik oranı 0,7 puan artışla yüzde 16,6’ya, son iki alternatif işsizlik oranın bileşiminden oluşan işsizlik oranı ise 1,7 puan artışla yüzde 24,2’ye çıktı.

Kadın istihdam oranı, 169 bin kişilik düşüşle yüzde 30,8’e, erkeklerde ise 192 bin kişi düşüşle yüzde 65,2’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.