Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM GSYH Tahminlerini Paylaştı: Büyüme Sürüyor

BETAM, göstergelere ve yapılan hesaplamalara dayanarak GSYH’nin yüzde 5,7 oranında artacağını öngördü. İşte büyüme ile ilgili detaylar…
BETAM GSYH Tahminlerini Paylaştı: Büyüme Sürüyor
HABER GİRİŞ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), 2022 yılının ikinci çeyreğine yönelik Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) tahminlerini açıkladı.

Rapora göre 2022’nin ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 5,7 oranında büyüme bekleniyor.

Yöneticilerin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilerle yaptığı tahminleri, GSYH’nin bu yılın ikinci çeyreğinde geçen çeyreğe göre yüzde 1,1 büyümesi yönünde.

Tüketici Kredilerinde Azalış, Kamu Harcamalarında Korkunç Artış

BETAM’ın paylaştığı rapora göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla kredilerde yüzde 6’lık bir azalış, özel tüketim vergisinde (ÖTV) ise yüzde 15’e varan artış bekleniyor.

2022 yılının ikinci çeyreğini kapsayan dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre kamu yatırım harcamalarında yüzde 23’lük artış tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Yıllık bazda ise 7,8’lik artış öngörüldü. Perakende sektöründeki stok seviyesinde artışın devam ettiğini belirten araştırma merkezi, ticari kredilerde ve tüketici kredilerinde dörtte biri bulan bir düşüş beklentisini paylaştı.

Olumsuz Tabloya Rağmen Dış Ticarette Beklenti Olumlu Yönde

BETAM, bu yılın ikinci çeyreğinde ihracatta yüzde 3,5’lik bir artış öngörüyor. Geçen çeyrekte, dış ticaret dengesinin aleyhine olan gelişmelerin bu çeyrekte lehte olması umuluyor.

Geçen yılın aynı çeyreğini kapsayan verilerle kıyaslandığında ihracatta yüzde 3,4, ithalatta ise yüzde 0,1’lik bir artış bekleniyor.

Genel değerlendirmeye bakıldığında taleplerde düşüş söz konusu. Hizmet sektörüne talepte yüzde 1, elektrik tüketiminde yüzde 4’lük bir azalış öngörülüyor.

BETAM’a göre geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında imalat sanayi üretiminde yüzde 8, hizmet sektörü talebinde ise yüzde 12,8’lik bir artış olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Kurumlardan Türkiye için Yıllara Göre Büyüme Oranı Tahminleri

Dünya Bankası, geçtiğimiz aylarda Türkiye için 2022 büyüme oranı tahminini yüzde 2,3 olarak değiştirmişti. 2023 için tahmin yüzde 3,2 iken 2024 için tahmin yüzde 4 olarak verilmişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) de yüzde 2,7 olan tahminini yüzde 4’e yükseltmişti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise 2022 yılına yönelik Haziran raporunda Türkiye ekonomisi için büyüme beklentisini 3,3’ten 3,7’ye çıkarmış, ancak 2023 için tahminini 3,9’dan 3,0’a revize etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.