Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM Açıkladı: Ev Kiralarındaki Artış Yoksulluk Sınırını da Aştı

Aralık ayı raporunu paylaşan BETAM’ın verilerine göre enflasyonun üzerinde artan kiralık konut fiyatlarının geldiği seviye yoksulluk sınırını da geride bıraktı.
BETAM Açıkladı: Ev Kiralarındaki Artış Yoksulluk Sınırını da Aştı
HABER GİRİŞ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), 2022 Aralık dönemine dair kiralık konut piyasası raporunu paylaştı. Geçen yılın son ayında enflasyondaki düşüşe rağmen konut sektöründeki yüksek oranlı artışlar sürdü. Kimi bölgelerde Türk-İş’in açıkladığı Aralık ayı yoksulluk sınırının da üzerinde fiyatlarla karşılaşıldı.

BETAM verilerine göre Aralık ayında ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı yıllık bazda yüzde 172,9 arttı. Bu artışla birlikte ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 71 TL’ye çıkmış oldu.

Yıllık kira artış oranında öne çıkan iller arasında yine İstanbul, Ankara ve İzmir yer aldı. İstanbul’da artış yüzde 150, Ankara’da yüzde 160,9 ve İzmir’de yüzde 162,2 oranlarında kayda geçti.

Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul için 100 TL, Ankara için 47 TL ve İzmir için 68,2 TL oldu. Bu artışlarla birlikte 2022’nin sonunda İstanbul’da 100 metrekarelik evin kirası 10 bin TL’ye çıktı.

Kağıthane’de Yüzde 257 Artış Yaşandı

Kira fiyatlarındaki fahiş artışlarla öne çıkan İstanbul’un ilçelerindeki fiyat değişiklikleri ele alındığında birinci sırada Kağıthane yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayında Kağıthane’deki konut kiralarında yüzde 257,8 artış yaşandı. Artışın yüksek olduğu diğer iller arasında Beykoz yüzde 96,4, Esenler yüzde 190,8, Sultanbeyli yüzde 185,5 ve Maltepe yüzde 183,3 artış kaydetti.

Beşiktaş’ta 100 Metrekarelik Evin Kirası 25 Bin TL

Aralık ayında metrekare başına görülen artışlarda Beşiktaş, Sarıyer ve Beyoğlu ön saflarda yerini aldı.

Kiralık konut ilan metrekare fiyatı Beşiktaş’ta 257 TL, Sarıyer’de 238 TL ve Beyoğlu’nda 189 TL olarak kayda geçti. Beşiktaş’ta 100 metrekarelik bir evin kirası ortalama 25 bin TL oldu.

Arnavutköy ise en düşük kira fiyatının görüldüğü ilçe oldu. Arnavutköy’deki konut ilan metrekare fiyatı 58 TL olarak açıklandı.

Antalya Yine Zirvede

Konut piyasasındaki artışlara yönelik hazırlanan raporlarda isminden söz ettiren Antalya BETAM’ın araştırmasında da öne çıktı.

Geçen yıl Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşından sonra Rus akınının durak noktası olan Antalya’da kira artış oranı yüzde 292,2 oldu. Turizm şehrinde ev kiraları bir yılda 4 katı pahalandı.

Antalya’nın ardından yüksek fiyat artışı yaşayan iller arasında yüzde 218,2 ile Trabzon, yüzde 212,5 ile Denizli, yüzde 207,7 ile Mersin ve yüzde 181,3 ile Adana yer aldı.

Kira artışının görece en düşük yaşandığı il ise Erzurum oldu. Erzurum’da ev kiraları Aralık ayında yüzde 126,6 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın