Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES’te Yeni Düzenleme! Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde devlet katkı paylarının portföy yatırımlarındaki sınırlamada düzenlemeye gidildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar haberde...
BES’te Yeni Düzenleme! Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkı paylarının portföy yatırımlarındaki sınırlamalarında düzenlemeye gidildi. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar göre devlet katkı payı portföylerinde asgari yüzde 70’i, yüzde 50’ye düşürüldü.

Bunun yanında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST 100, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki payların değerlendirme oranı yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tek bir hisse senedine fon portföyünün yüzde 1’inden fazla yatırım yapılamayacağı sınırı yüzde 5 olarak güncellendi. Söz konusu bu sınıra ise uyum sağlama zorunluluğu süreci en geç 10 gün olarak kaydedildi.

Ayrıca Resmi Gazete’de ise şu ifadeler yer aldı:

GCM Yatırım Banner

“Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “yetmişi” ibaresi “ellisi” şeklinde, aynı fıkranın (c) bendi ile aynı maddenin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde, beşinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “birinden” ibaresi “beşinden” şeklinde değiştirilmiştir.
c) Asgari yüzde otuzu;
1) BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Katılım 30 endekslerindeki paylarda,
2) BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda,”
“(2) Birinci fıkranın (b) bendinin (2) numaralı alt bendine fon portföyünün yüzde onbeşinden fazla yatırım yapılamaz. Birinci fıkranın (c) bendinin (1) numaralı alt bendinde belirtilen paylara fon portföyünün yüzde onundan az olmamak üzere 27/11/2013 tarihli ve 28834 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Borsa Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği (III-52.2)’nin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a) bendi kapsamında anılan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonları katılma payları aracılığıyla yatırım yapılır.
GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 14 üncü maddede belirtilen portföy sınırlamalarına bu maddenin yayımı tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde uyum sağlanması zorunludur.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın