Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES’te Kısmen Ödeme Dönemi Başlıyor!

6 ay sonra yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre BES katılımları evlenme, konut alımı, eğitim, doğal afet gibi durumlarda birikimlerinin yüzde 50’sini alabilecek.
BES’te Kısmen Ödeme Dönemi Başlıyor!
HABER GİRİŞ

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) Kısmen Ödeme Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, bireysel emeklilik sistemindeki katılımcıların kısmen ödeme hakkını kullanmak üzere yapacakları başvuruyu, başvurunun değerlendirilmesini, kısmen ödeme alınabilecek halleri, kısmen ödeme ile ödenecek devlet katkısının hesaplanmasını ve ödenmesini, uygulanacak yaptırımları, emeklilik gözetim merkezi ve emeklilik şirketlerinin kısmen ödeme sürecindeki görev ve sorumluluklarını ve kısmen ödemeyle ilgili diğer hususları içeriyor.

Buna göre BES katılımcıları sistemden çıkmadan birikimlerinin yüzde 50’sini sözleşme sonlandırılmadan kullanabilecek. Buna da kısmen ödeme adı veriliyor.

BES yatırımcıları evlenme, konut alma, eğitim, doğal afet halinde her biri için bir defaya mahsus sistemde biriken tutarın yüzde 50’sini çekebilecek.

Kısmen ödeme hakkını en az beş yıl kullanmamış bir katılımcı, bu süre içinde, başvuru tarihi itibarıyla geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarının en az beş katı kadar katkı payı ödediği sözleşmesinden, bu Yönetmelikte belirlenen hal ve koşullarda birikiminin yüzde 50’sine kadar olan tutarın kısmen ödenmesi için şirkete başvurabilecek.

Kısmen ödeme alma hakkını, kısmen ödeme tarihinden itibaren üç yıl içinde emeklilik, vefat veya maluliyet halleri hariç, kısmen ödemeye konu sözleşmesini sistemden çıkış işlemi ile sonlandırmayacağına dair taahhüt vermek şartıyla kullanabilecek.

GCM Yatırım Banner

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı tarafından yürütülen yönetmelik, 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.