Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BES’te Fon Büyüklüğü Katılımcı İlgisiyle Artıyor

SEDDK, BES sisteminin 20 yılda geldiği durumu paylaştı. Katılımcı sayısının artması fon büyüklüğünü olumlu yönde etkiliyor. Detaylar haberde...
BES’te Fon Büyüklüğü Katılımcı İlgisiyle Artıyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bugün Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 20. yılında olduğunu paylaştı. BES’in 20 yılda geldiği nokta hakkında bilgi verdi.

BES’in 2001 yılında yürürlüğe girdiğini belirten SEDDK, sisteme katılım sayısının 8,4 milyona Otomatik Katılım Sistemi’ne (OKS) ise 7,2 milyona ulaştığını paylaştı.

Devlet katkısıyla birlikte BES’in fon büyüklüğünün 626,4 milyar TL, OKS’de de 50,2 milyar TL olduğu kaydedildi.

SEDDK, BES’in dönüm noktalarını paylaşarak Ocak 2013 yılında yüzde 25 devlet katkısının uygulanmaya başladığını, Ocak 2017 yılında OKS’nin hayata geçtiği, Temmuz 2021’de BEFAS’ın faaliyete geçtiği, Mayıs 2021 yılında 18 yaş altının sisteme dahil olduğu, Ocak 2022 yılında devlet katkısının yüzde 30’a çıkarıldığını aktardı.

Hayata geçecek uygulamalar hakkında bilgi veren SEDDK, bunları şu şekilde açıkladı:

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

“Sistemindeki Birikimlerin Bankalara Teminat Olarak Gösterilmesi ve Uygun Koşullarla Finansmana Erişim İmkanı (Ocak 2024), Kısmi Ödeme Alma Hakkı (Mart 2024), Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES), Engellilere Yönelik Özel Emeklilik Uygulaması, 25 Yaş Altı Üniversite Öğrencilerine Yönelik Uygulamalar, BES Kesintilerinin Sadeleşmesi ve Emeklilik Dönemindeki Ödeme Opsiyonları Çeşitlendirilecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu