Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES-AR’a Göre Açlık Sınırı Asgari Ücretin Çok Üstünde

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR), Haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Ayrıntılar haberde…
BES-AR’a Göre Açlık Sınırı Asgari Ücretin Çok Üstünde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR), Haziran ayına ait açlık ve yoksulluk sınırı raporunu yayımladı. Rapora göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için gereken aylık harcama tutarı 25 bin 374 lira olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 30 bin 210 lira olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin temel gıda harcamaları ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri zorunlu diğer harcamalarının toplam tutarı ise 70 bin 253 lira olarak açıklandı.

BESAR’ın verilerine göre, açlık sınırı önceki aya göre yüzde 4,22, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 88,05 oranında artış gösterdi. Yoksulluk sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 3,72, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59,94 oranında yükseldi.

Genel Başkan Özer Avanaş yaptığı açıklamada, “Bizi açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edenler, yine ‘aynı gemideyiz’ söylemiyle fedakarlık yapmamızı istiyorlar. Ancak biz, onların lüks sofralarını kaldırmak zorunda değiliz! Bu krizi kim yarattıysa, bedelini de onlar ödemelidir” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.