Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berkshire Hathaway Son Çeyrekte Faaliyet Karını Yüzde 28 Artırdı

Warren Buffet’ın başında olduğu Berkshire Hathaway geçen yılın son çeyreğine ilişkin mali verilerini paylaştı. Detaylar geliyor...
Berkshire Hathaway Son Çeyrekte Faaliyet Karını Yüzde 28 Artırdı
HABER GİRİŞ

Berkshire Hathaway sigorta işindeki büyük kazanımlar sayesinde geçen yılın dördüncü çeyreğinde, işletme kazançlarında büyük bir artış olduğunu bildirdi. Şirketin nakit yığını da rekor seviyelere ulaştı.

Omaha merkezli holding, Aralık ayı sonlarında sona eren çeyrekte sigorta, demiryolları ve kamu hizmetlerindeki işletmelerden elde edilen karları ifade eden işletme kazancını 8.48 milyar dolar olarak açıkladı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,62 milyar doların yüzde 28 üzerinde bir seviyeyi temsil ediyor.

2023 yılının tamamı için şirket, işletme kazançlarını önceki yıldaki 30.8 milyar dolardan yüzde 17 artışla 37.3 milyar dolara çıkardı. Dev holding ayrıca dördüncü çeyrekte 167,6 milyar dolar nakit tuttu ve bu, holdingin önceki çeyrekte tuttuğu 157,2 milyar doları aşan rekor bir seviyeyi temsil ediyor.

Berkshire A Grubu hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 16 oranında değer kazandı. Buffett’ın “en sevdiği çocuğu” olarak kabul edilen otomobil sigorta şirketi Geico, 2023′te 5,42 milyar dolarlık net sigortacılık kazancıyla kârlı bir yıl bildirdi. Kazançlardaki iyileşme, geçen yıl prim oranlarındaki artışlar ve azalan hasarlardan kaynaklandı.

Şirketin halka açık şirketlerden elde ettiği yatırım kazançlarını da içeren genel Berkshire kazancı, bir önceki yılın aynı dönemine göre çeyrekte iki kattan fazla artarak 37,5 milyar dolara ulaştı. Yılın tamamında toplam kar 96,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.