Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berkshire Hathaway Amazon’dan Hisse Aldı Ama Arkasında Warren Buffett Yok!

Berkshire Hathaway’in Amazon hissesi satın aldığı ama bunun arkasında yatırım gurusu Warren Buffett’ın olmadığı bildirildi. Detaylar şöyle;
Berkshire Hathaway Amazon’dan Hisse Aldı Ama Arkasında Warren Buffett Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Berkshire Hathaway’in Amazon hissesi satın aldığı ama bunun arkasında yatırım gurusu Warren Buffett’ın olmadığı bildirildi. Perşembe günü, Omaha’da düzenlenecek yıllık hissedarlar toplantısı arifesinde CNBC’ye konuşan Warren Buffett, bu açıklamayı yaparken Berkshire Hathaway’deki Todd Combs’a ya da Ted Weschler’e işaret etti.

Nitekim her biri Berkshire için hisse senetlerinde 13 milyar dolardan fazla portföyü yönetiyordu. Öte yandan, haberin gündemde büyük yer tutmasının nedeni Buffett’ın uzun zamandır hem Amazon, hem de CEO’su Jeff Bezos hakkında övgü dolu yorumlarda bulunmasıydı.

Diğer bir ifadeyle, milyarder yatırımcı şirketin baskınlığını ve kurucusunun cesaretini övmesine rağmen hiçbir zaman Amazon hissesi satın almamıştı.

Warren Buffett Amazon Övmesine Rağmen Hisse Satın Almadı Dolayısıyla Berkshire’ın Amazon hisselerini alması piyasaların ilgisini çekti. Bu noktada Warren Buffett’ın; “evet, şirketin hayranı oldum ve Amazon hisseleri satın almadığım için bir aptalım, ama bilmeni isterim ki ortada hiçbir görüş değişikliği yok” ifadeleri olayı daha da dikkat çekici kıldı. Öte yandan, bu Buffett’ın Amazon’u küçümsediği ya da şirkete yıllar önce yatırım yapmadığı için pişmanlık duyduğunu söylediği ilk sefer de değildi.

Kendisi geçen yıl verdiği bir demeçte de Google ile birlikte Amazon konusunda pişman olduğunu açıkça dile getirmişti.

Warren Buffett Daha Önce Amazon Pişmanlığı Açıkladı “Hayal edebileceğin her şeyi yapmayı çoktan aştı. Çünkü gerçekten yapabileceğini hissetseydim, satın almalıydım, firmanın vadettiği potansiyelle ilgili hiçbir fikrim yoktu ve onu kaçırdım” diyen Buffett, Jeff Bezos’un mucize gibi bir şey başardığının üzerini çizerek kendisini hafife aldığı için büyük bir keşke’si olduğunu belirtmişti.

Bununla birlikte 2017 yılında da Amazon’un potansiyelini göremediği için kendi aptallığını suçlamıştı. Sonuçta iki yıl öncesinden bu yana AWS’deki gelir 2019’un ilk üç ayında yüzde 41 artmış, firmanın ilk çeyrekteki genel kazanç ve gelir tahminlerini aşmasına yardım etmişti. Teknoloji devinin piyasa değeri ise Perşembe günü itibariyle 935 milyon dolardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.