Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Benzinli ve Dizel Araçlar Sona Yaklaşıyor! Son Adım New York’tan!

Kaliforniya'da 2026'dan başlayarak her yıl artan sıfır emisyonlu araç düzenini belirleyen yeni kuralların onaylanmasının ardından New York eyaletinden de bir adım geldi. Detaylar...
Benzinli ve Dizel Araçlar Sona Yaklaşıyor! Son Adım New York’tan!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kaliforniya eyaletinin 2026’dan itibaren her yıl artan sıfır emisyonlu araç düzenini belirleyen yeni kuralları onaylamasının ardından bir adım da New York’tan geldi. Eyalet Valisi Kathy Hochul, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kaliforniya kurallarını benimsemeyi planladıklarını söyledi.

Kaliforniya kurallarının, Ağustos ayında onaylanan ve 2035 yılına kadar eyalette satılan tüm yeni araçların ya elektrikli ya da elektrikli hibrit olmasını gerektiren kuralları kapsadığını belirtti.

New York, “Kaliforniya Kuralları” için Harekete Geçti!

Hochul yaptığı açıklamada, 2026’dan başlayarak 2035 yılına kadar yalnızca benzinli yeni otomobil satışlarını aşamalı olarak kaldıran kuralları önermek ve sonuçlandırmak için bir çevre kurumunu görevlendirdiğini ifade etti.

Kurumun, kurallar kesinleşmeden önce halka açık bir açıklama yapması bekleniyor.

Vali, açıklamasının devamında “Süreklilik gösteren eyalet ve federal yatırımlarla, eylemlerimiz New Yorkluları, yerel yönetimleri ve işletmeleri elektrikli araçlara geçiş yapmaya teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ilk olarak Eylül 2020’de elektrikli otomobil satışlarını ve teknolojilerini desteklemek üzere iddialı bir girişime öncülük etmişti. 2035 yılına kadar sadece benzinle çalışan araçların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması planı duyurulmuştu.

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB), geçen ay gerçekleşen oylama ile 2026’dan itibaren her yıl artan sıfır emisyonlu araç düzenini belirleyen yeni kuralları onaylamıştı.

CARB, Hedefi 2035 Olarak Belirlemişti

CARB, kuralların 2037 yılına kadar hafif ticari araçlardan kaynaklanan dumana neden olan kirliliği yüzde 25 oranında azaltacağını ve 2035 yılına kadar 9.5 milyon daha az geleneksel araç satılacağını söylemişti.

Kurallar, 2026’ya kadar satılan yeni otomobillerin yüzde 35’inin plug-in hibrit elektrikli, elektrikli otomobiller ya da hidrojen yakıt hücresi olmasını zorunlu kılıyor. Bu oran 2030 yılına gelindiğinde yüzde 68’e ve 2035’te ise yüzde 100’e yükselecek.

ABD Başkanı Joe Biden, 2030 yılına kadar tüm yeni araç satışlarının yüzde 50’sinin EV veya plug-in hibrit olması çağrısında bulunmuş, ancak kesin bir tarih belirlemeyi reddetmişti.

Diğer Eyaletlerde Durum Ne?

Daha önce Kaliforniya’nın sıfır emisyonlu araç kurallarını benimseyen bazı eyaletler, daha zorlu 2035 aşamalı çıkış tarihi için henüz anlaşma imzalamadı.

Kolorado’nun çevre kurumunun bir sözcüsü yakın geçmişte yaptığı açıklamada “Kolorado kesinlikle Kaliforniya değil ve Kolorado’nun kendi planı var” şeklinde konuşmuştu.

CARB başkanı Liane Randolph ise “Bazı eyaletler şu anda 2035 kurallarını benimsemeye hazır. Diğerleri ise modeller yayılmaya devam ettikçe daha rahat olacak” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.