Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Benzinli Araçların Sonunu Hızlandıracak Karar Kaliforniya’dan Çıktı

Kaliforniya'da 2026 yılından itibaren her yıl artan sıfır emisyonlu araç düzenini belirleyen yeni kurallar onaylandı. Detaylar haberde;
Benzinli Araçların Sonunu Hızlandıracak Karar Kaliforniya’dan Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kaliforniya eyalet yönetimi, 2035 yılına kadar eyalette satılan tüm yeni araçların ya elektrikli ya da elektrikli hibrit özellikte olmasını zorunlu kılmak adına harekete geçti. Bu girişim, benzinle çalışan araçların sonunu hızlandırabilecek bir dönüm noktası hareketi olarak nitelendiriliyor.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ilk olarak Eylül 2020’de elektrikli otomobil satışlarını ve teknolojilerini desteklemek için iddialı bir girişime öncülük etmişti. 2035 yılına kadar yalnızca benzinle çalışan araçların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması planı duyurulmuştu.

Eyaletin Hava Kaynakları Kurulu (CARB), Perşembe günü gerçekleşen oylama ile 2026’dan itibaren her yıl artan sıfır emisyonlu araç düzenini belirleyen yeni kuralları onayladı.

Planın yürürlüğe girebilmesi için Biden yönetiminin yeni talepleri yine de onaylaması gerekiyor.

Kaliforniya, araç emisyonları için katı standartlar belirleme konusunda federal hükümetten ve diğer eyaletlerden daha hızlı hareket etmesiyle biliniyor. Bir düzineden fazla eyalet, Kaliforniya’nın sıfır emisyon şartlarını sonradan benimsemişti.

GCM Yatırım Banner

CARB: Kaliforniya için Tarihi Bir An

CARB Başkanı Liane Randolph konuya dair yaptığı açıklamada “Bu, sıfır emisyonlu bir geleceğe doğru yol çizerken, Kaliforniya için tarihi bir an” ifadelerini kullandı.

Kaliforniya yetkilileri, kuralların 2037 yılına kadar hafif ticari araçlardan kaynaklanan dumana neden olan kirliliği yüzde 25 oranında azaltacağını söyledi.

Kurallar, 2026 yılına kadar satılan yeni otomobillerin yüzde 35’inin plug-in hibrit elektrikli (PHEV), elektrikli otomobiller ya da hidrojen yakıt hücresi olmasını zorunlu kılıyor. Bu oran 2030’da yüzde 68’e ve 2035’te yüzde 100’e yükselecek.

“Otomobil Tarihindeki En Kapsamlı Düzenlemeler”

General Motors Co, Volkswagen AG, Toyota Motor Corp ve diğer otomobil üreticilerini temsil eden bir ticaret birliği olan Alliance for Automotive Innovation’ın başkan yardımcısı Steve Douglas, Perşembe günü konuya dair bir açıklama yaptı. Douglas, CARB kurallarını “otomobil tarihindeki en kapsamlı ve dönüştürücü düzenlemeler” olarak nitelendirdi.

CARB’nin yeni düzenlemesi, otomobil üreticilerinin 2035 yılına kadar yüzde 20’ye kadar PHEV ( Plug-in hybrid elektrikli araçlar) satmasına izin veriyor. Bu, eklentilere büyük yatırım yapan ve bu hafta başlarında Kaliforniya’nın araç kurallarını belirleme yetkisini tanımayı kabul eden Toyota’yı destekleyebilir.

Yalnızca elektrikli araçlar üreten Tesla ise 26 Temmuz’da CARB’a yaptığı bir başvuruda, kurulun 2030 yılına kadar yüzde 100 sıfır emisyonlu araçlara ihtiyaç duyması gerektiğini ve “yıllık uyumda kirletici PHEV’lerin kullanımını azaltarak” standardın sıkılığını artırması gerektiğini söylemişti.

CARB’nin önerisi, şu anda en az 10 mil (16,1 km) tamamen elektrikli menzile sahip olması gereken ve sonunda kalifiye olmak için minimum 50 mil tamamen elektrikli menzil etiketine ihtiyaç duyacak olan plug-in hibritler için zorlu yeni gereksinimler belirliyor. CARB, 2035’te Kaliforniya’da satılan yaklaşık 2 milyon araçtan 183.000’inin plug-in hibrit olacağını öngörüyor.

Beyaz Saray ve ABD Çevre Koruma Kurumu konuyla ilgili şimdilik herhangi bir yorumda bulunmuş değil. ABD Başkanı Joe Biden daha önce benzinle çalışan araçların aşamalı olarak kaldırılması için kesin bir tarih belirlemeyi reddetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.