Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Benzine Yeni Zam Yolda: Gece Yarısından İtibaren Yansıyacak

Döviz, petrol ve vergi artırımları sonrası akaryakıt fiyatları artmaya devam ediyor. Bu geceden itibaren benzinin litre fiyatında artış gerçekleşecek.
Benzine Yeni Zam Yolda: Gece Yarısından İtibaren Yansıyacak
HABER GİRİŞ

Akaryakıt fiyatları, yurt içi ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Son dönemde petroldeki artış, fiyatlarda itici rol oynuyor. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre benzinin litre fiyatına bu geceden geçerli olmak üzere artış uygulanacak.

Benzindeki artışın 1 lira 55 kuruş olması bekleniyor. Motorinde ise bir değişiklik beklentisi bulunmuyor. Yapılacak olan zam ile beraber birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 37,71 TL’ye, Ankara’da 38,23 TL’ye, İzmir’de 38,34 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise 38,34 TL seviyesinde bulunuyor.

Ham petrol fiyatı, üretici ülkelerin kesinti kararlarından destek alarak Haziran sonundan bu yana yükseliyor. Geçen zaman içerisinde döviz kurlarının da artması ile beraber, akaryakıt piyasasında yükseliş sürüyor.

Daha önce benzinin litre fiyatından alınan ÖTV tutarı üzerinde artış yapılmış ve fiyatta 6 liralık bir artış gerçekleşmişti.

Seçimlerin tamamlanmasının ardından fiyatlardaki artış hız kazandı. Benzin fiyatında seçim sonrası dönemde toplam artış oranı yüzde 90’ı geçmiş oldu. Motorindeki artış ise yüzde 100’ü geçmiş durumda.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.