Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Önde Gelen Bellek Üreticisi Toshiba Memory İsmini Değiştireceğini Açıkladı

Bellek üreticileri arasında büyük pazar payına sahip olan Toshiba Memory, ismini Kioxia olarak değiştireceğini duyurdu.
Dünyanın Önde Gelen Bellek Üreticisi Toshiba Memory İsmini Değiştireceğini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Japonya merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Toshiba Memory, çok uzun yıllardır bellek sektöründe aktif olarak faaliyet gösteriyor. Şirket 2018 yılında Toshiba Corporation’dan ayrılmış ve hayatına Toshiba Memory adıyla devam etmişti. Bugün itibariyle şirket Flash Bellek ve RAM üretiminde sahip olduğu pazar payı ile dünyanın en büyük ikinci şirketi konumunda yer alıyor. Bellek üretiminde en büyük pazar payı Güney Koreli Samsung’a ait.

Son olarak Toshiba Memory kamuoyunda dikkat çeken bir haber ile gündeme geldi. Şirket pazardaki adını değiştireceğini duyurdu. Bugüne kadar pazarda Toshiba Memory adıyla bilinen dev bellek üreticisi, bundan sonra hayatına Kioxia adıyla devam edecek. Belirlenen ismin konsorsiyum manifestolarına uygun bir şekilde Japonca ve Yunanca olduğu ifade edildi.

Toshiba Memory Yüz Değiştiriyor

Toshiba Memory Yüz Değiştiriyor

Japonya merkezli teknoloji şirketi, RAM ve flash bellek ürünleri ile son derece büyük bir potansiyele sahip ve bu alanda Samsung’un en büyük rakibi konumunda.Toshiba 2015 yılında karşılaştığı kriz sonrası çok sayıda elemanını işten çıkarmak durumunda kalmıştı. Pazar payında da daralma yaşayan şirket üretim bölümlerini elinden çıkarmış ve bellek departmanını Bain Capital’e 18 milyar dolara satmıştı.

O günden bu yana şirket Toshiba Memory adıyla sektörde faaliyet gösteriyor. Gelen son haber ile şirketin Toshiba ile olan bağlantısını tamamen ortadan kaldıracağını gösteriyor. İsmini değiştireceğini duyuran Japon teknoloji şirketi, bundan sonra pazarda Kioxia adıyla bilinecek. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Stacy J. Smith konuyla ilgili açıklamasında isim değişikliğinin 1 Ekim 2019 tarihinde resmi olarak gerçekleşeceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

‘Toshiba’dan Vazgeçmedik’

‘Toshiba’dan Vazgeçmedik’

Toshiba Memory Yönetim Kurulu Başkanı Smith, isim değişikliği ile ilgili olarak Toshiba’dan vazgeçmek gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve yeni dönemde tamamen kendilerine özgü bir isimle devam etmek istediklerini söyledi. Şirketin yeni ismini Kioxia olarak açıklamasına dair pek çok yorum yapıldı.

Belirlenen ismin hem Yunanca hem de Japonca’da karşılığı olduğu söyleniyor. Şirketin ismi Japonca’da bellek anlamındaki Kioku ve Yunanca’daki değer anlamına gelen Axia kelimesinin birleştirilmesi ile belirlenmiş. Yeni isim ile yeni bir dönem başlattığını duyuran firma, kullanıcılara yüksek kapasite ve performansa sahip ürünler üretmeye devam edeceklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.