Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belini Doğrultamayan SASA’dan Temettü Kararı!

Borsa İstanbul’da işlem gören Sasa Polyester, bilanço açıklamasından sonra temettü kararını da paylaştı. Şirketin bilançosu beğenildi mi? İşte detaylar;
Belini Doğrultamayan SASA’dan Temettü Kararı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da son dönemde gösterdiği performansla yatırımcıların beklentisinin oldukça altına kalan Sasa Polyester (SASA), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden kar payı dağıtım kararını açıkladı.

Şirket, finansal tabloya işaret ederek mali tabloların incelenmesi sonucunda, Türkiye Finansal Raporlama Standardı’na (TFRS) göre 18.192.162.000 TL net dönem karı, Vergi Usul Kanunu (VUK) kayıtlarına göre 2.341.759.009 TL cari yıl zararı bulunduğunun görüldüğünü belirtti.

2023 yılı faaliyetlerinin 2,3 milyar TL cari yıl zararı ile sonuçlanması nedeniyle kar payı dağıtılmamasına karar verildiği açıklandı.

Şirket, 2023 yılı bilançosunu açıklamıştı. Sasa Polyester’in satışları ve net karı 2022 yılına göre geriledi.

Gedik Yatırım’dan Bilanço Yorumu

Gedik Yatırım, SASA’nın net karının, FAVÖK’ünün ve net satışlarının 2022’ye gerilediğine dikkat çekti. Finansal sonuçların hisse üzerindeki etkisinin negatif olarak değerlendirildiği belirtildi. Hissenin son 12 aylık verilere göre 33,0x FD/FAVÖK ile işlem gördüğü aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Belini Doğrultamayan SASA’dan Temettü Kararı!Kaynak: Paratic Piyasalar

2022 yılında benzeri nadir görülen bir ralli yapan ve Borsa İstanbul’da en çok konuşulan hisselerden biri olan SASA, 2024 yılında negatif bir performans gösterdi. 2023 yılını 36,5 TL’den tamamlayan SASA, endeksin yeni yılda gerçekleştirdiği yükselişe ayak uyduramadı. 4 Aralık 2023’te 54 TL’ye kadar çıkan hisse, devam eden süreçte aşağı yönlü hareketlerle öne çıktı. 6 Mart saat 15.00 itibarıyla yüzde 0,9 artışla 38,3 TL’den işlem gören hisse, haftalık yüzde 2, yıllık ise yüzde 17 oranında değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.