Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belediye Başkanı Açıkladı: Hatay’ın Yardım Çığlıkları Sürüyor

Depremden en çok etkilenen şehirlerin başında gelen Hatay’ın Belediye Başkanı’ndan açıklama geldi. Son gelişmeleri paylaşan Savaş, yardım için çağrı yaptı.
Belediye Başkanı Açıkladı: Hatay’ın Yardım Çığlıkları Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Kilis ve Malatya’da dünden itibaren Türkiye’nin 100 yıllık deprem tarihinde benzeri görülmemiş türden felaketler yaşanıyor. İllere giden yardımlar ve deprem bölgelerinde yürütülen arama kurtarma çalışmaları devam ederken, zor durumda olan Hatay’ın yardım çığlıkları sürüyor.

Özellikle karayolunda ve havaalanında büyük yıkım yaşayan Hatay’a ulaşım konusunda sorunlar sürerken, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan kentteki duruma dair açıklama geldi.

Gazete Duvar’ın YouTube canlı yayınına telefonla bağlanan Belediye Başkanı Lütfü Savaş, acil ihtiyaçlar kapsamında çadır ve çocuk bezi yardımına dikkat çekti.

Çetin hava şartlarına vurgu yaparak, araç içinde kalan insanların akaryakıt alamadığını paylaştı. Tüm afetzedeler için çadır imkanının olmadığını söyleyerek, yardım için herkese ulaşılamadığının söyledi.

Belediye Personeli de Enkaz Altında

Savaş, belediye tarafından yürütülen çalışmalarda, enkaz altında kalan vatandaşların da aynı zamanda belediye personellerinden oluştuğunu ve yardım ekibinin sayısının düştüğünü açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Yıkılan bina sayısının 2 bini bulduğunu söyleyerek, artçı depremlerin de sürdüğünü ekleyen Belediye Başkanı, “Bizim en çok ihtiyacımız olan birinci planda acil kurtarma ekipleri, profesyonel ekipler; ikinci planda barınma, çadır; üçüncü planda yemek ve çocuk bezi, maması gibi ihtiyaçlarımız” dedi.

Enkaz Altında İnsanların Sesi Geliyor

Dünden beri enkaz altında kalan depremzedelerin seslerinin hala daha duyulduğunu açıklayan Savaş, çok sayıda kurtarma ekiplerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Arama kurtarma çalışmalarında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonda sorumlu olduğunu belirterek, belediyenin birlikte çalışmak için gayret gösterdiğini söyledi.

Hastaneler ve Belediye Binası da Yıkıldı

Afetzedelerin sığınmak için yönelecekleri birincil kurumun hastaneler olduğuna ancak Hatay’da devlet ve özel hastanelerin yıkıldığına dikkat çeken Savaş şöyle açıklama yaptı:

“Yeni yapılan şehir hastanesinin ve eski devlet hastanesinin bir kısmı yıkıldı, bir özel hastanede büyük hasar var. Belediye binası da yıkıldı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.