Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Belçikalı Uzman: Büyük Hasarın 3 Nedeni Var

Belçikalı Jeoloji Uzmanı Marc De Batist, Maraş'taki depremi değerlendirerek hasarın büyüklüğünü 3 neden ile açıkladı. Detaylar haberde...
Belçikalı Uzman: Büyük Hasarın 3 Nedeni Var
Yorum

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depreme yönelik uzmanlardan yorumlar geliyor. Son 100 yılın en büyük felaketi olarak adlandırılan deprem ile ilgili Avrupa Yerbilimleri Birliği (EGU) Stratigrafi, Sedimantoloji ve Paleontoloji Bölümü Başkanı ve Gent Üniversitesi Jeoloji Profesörü Marc De Batist’en değerlendirme geldi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin büyük hasar yaratması ile ilgili konuştu.

“Her İki Deprem Çok Güçlü Olduğu için Hasar Büyük Oldu”

Söz konusu büyük hasarın nedenini, çok şiddetli, yüzeye yakın, uzun süreli olması ve fay hareketlerinin çok geniş alanı etkilemesi olarak açıkladı.

Her iki depremin çok güçlü olmasından dolayı büyük hasarın yaşandığını kaydetti. Bu sallantıda çok fazla enerjinin salındığı aktarıldı.

Maraş’taki depremi ile 1939 Erzincan Depremi’nin Türkiye tarihindeki en güçlü 1-2 depremden biri olduğunu belirtti.
Uzman Batist, 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremin ise Türkiye tarihindeki en büyük depremler arsasında ilk 11’de yer aldığını ifade etti.

“Deprem Kaynağının Sığ Olması Yaşanan Sarsıntıyı Güçlü Hale Getirir”

Bu kadar hasar olmasının ikinci nedenini ise deprem kaynağının, odak merkezinin sığ olması olarak açıkladı. Deprem ne kadar sığ olursa zeminde yaşanan sarsıntının o kadar güçlü olacağını duyurdu.

Depremi bu kadar kötü hale getiren durumun ise ilk depremde hasar görmüş binaların, ikinci 7,6 şiddetindeki deprem ile bölgeyi vurmasının olduğunu kaydetti.

Belçikalı uzman, üçüncü nedenin ise fay hareketinin doğası olarak açıkladı. Fayın her iki tarafındaki iki parçanın birbirine göre yatay hareket ettiğini söyledi. İlk depremin kırılma uzunluğunun 360 kilometre olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu