Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belçika’da Hukukun Öldüğünü Savunan Avukatlardan Cenaze Töreni

Belçikalı avukatlar, sığınmacıların devlet tarafından sokağa terk edildiğini bildirerek hukukun üstünlüğünün cenaze törenini düzenlediler. İşte detaylar;
Belçika’da Hukukun Öldüğünü Savunan Avukatlardan Cenaze Töreni
HABER GİRİŞ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de devlet uluslararası koruma başvurusu yapan sığınmacılara kalacak yer göstermeyerek sokağa terk etti. Bu durum üzerine Belçikalı avukatlar, durumun hukuk devletini ve demokrasiyi öldürdüğü gerekçesiyle sembolik bir cenaze töreni düzenledi.

Siyah cübbe giyen yaklaşık 200 avukatın Belçika Adalet Bakanlığı’nın önünde toplandı. Temsilen adını “hukuk devletini” koydukları Belçika bayrağı örtülü bir tabutu, cenaze marşı eşliğinde taşıyarak bakanlık önüne bıraktıkları kaydedildi.

Avukatların tabutun başına “Hukuk devleti huzur içinde uyu 1830-2022” yazılı bir mezar taşı dikerek, tek tek çelenk bıraktıkları belirtildi.

Devlet Belçika Mahkemelerinin Verdiği Karara Saygı Duymuyor

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Belçikalı Avukat Estelle Didi, “Bugün buradayız çünkü devlet, Belçika’da mahkemelerin verdiği kararlara saygı duymuyor. Bu, demokrasimiz için çok tehlikeli.” diyerek konuya dikkat çekti.

Bu zaman kadar yaklaşık 7 bin davanın kazanılmasına rağmen sonuçlarının alınamadığını vurgulayan Didi, Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne ile görüşme talep ettiklerini söyledi. Ancak bakan tarafından taleplerine yanıt alamadıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Didi verdiği demeçte mültecilerin tıbbi hizmetlerden yoksun biçimde sokakta kaldığını ifade etti. Brüksel sokaklarında çok fazla virüsün olduğunu ve kış şartlarının giderek ağırlaştığını da ekledi.

Hukukun Üstünlüğü Toprağa Verildi

Devletin sergilediği tutumun siyasi isteksizlik olduğuna işaret ederek, demokrasiyle ilgili ciddi endişeler duyduğunun altınız çizdi.

Avukat Marie Doutrepont ise sembolik olarak hukukun üstünlüğünü toprağa verdiklerini ve Belçika devletinin hukuku ihlal ettiğini öne sürdü.

Sığınmacıların barınak hakkının bir yıldan fazla süredir ihlal edildiğini ve mültecilerin bu hakkına riayet edilmesi gerektiğini hükmeden mahkeme kararlarına da uyulmadığını iletti.

Yasama, yürütme, yargı gücüne saygı duymayan devletin varlığına işaret eden Doutrepont, durumun tehlikeli biçimde otokrasiye doğru gittiğini savundu.

Belçika’nın Sığınmacılar için Çekici Hale Gelmesi İstenmiyor

Belçika’nın sığınmacılar için çekici bir hale gelmesinin istenmediğine değinen Doutrepont, “Siyasi irade yok. Bunu Devlet Bakanı Nicole de Moor, geçen haftalarda yaptığımız görüşmede bize ifade etti. ‘Yargı kararlarına uymak için siyasi isteğim yok.’ dedi.” diyerek görüş bildirdi.

Sembolik cenaze törenine çok sayıda Belçikalı ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin katıldığı belirtildi. Belçika’da mahkemenin, uluslararası koruma başvurusu yapan sığınmacılara barınacak yer göstermeyerek sokağa terk etmesi nedeniyle devleti suçlu bulduğu hatırlatıldı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın