Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklentiyi Aşan Bilanço Hedef Fiyatları Yükseltti

Piyasa beklentisinin çok üzerinde net kar açıklayan Anadolu Efes için kurumların bazıları pozitif tavsiyesini korurken, bazıları hedef fiyatı yukarı çekti.
Beklentiyi Aşan Bilanço Hedef Fiyatları Yükseltti
HABER GİRİŞ

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. dün akşam üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket yılın ilk dokuz ayında 112.358.548.000 TL satış geliri, 8.012.317.000 TL net kar elde etti.

Hasılatta yıllık bazda yüzde 65, net dönem karında yüzde 137 oranında artış oldu. 2023’ün üçüncü çeyreğindeki net karı 4.731.727.000 TL olurken bu tutar piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

Şirket hisseleri (AEFES) bilanço sonrasında güçlü prim yaptı. Saat 13.50’de yüzde 6,4 artışla 109,5 liradan işlem gören hisseler, gün içinde 110,8 seviyesine kadar yükseldi.

Anadolu Efes Hisse Durumu
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bilanço sonrasında aracı kurumlar hem açıklanan raporları değerlendirdi hem de hisse hedef fiyatı için güncelleme yaptı.

Haftalık bazda yüzde 10’dan fazla yükselen hisselerin son bir yılda sunduğu getiri oranı yüzde 136’ya dayandı. Yıllık dönemde gördüğü en yüksek fiyat 118,57 lira oldu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Yapı Kredi Yatırım – Hedef Fiyat 150 TL

Bilançoya dair değerlendirmede bulunan Yapı Kredi Yatırım, 4,7 milyar TL olan karın beklentilerin çok üzerinde geldiğini belirtti. Söz konusu sapma için “Bizim hesaplamamız olan yüzde 31’e kıyasla yüzde 23,6’lık daha düşük efektif vergi oranından kaynaklanmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Şirketin son çeyrekte 350 milyon TL’ye yakın gelen net kur farkı kaydettiği, güçlü faaliyet rakamlarıyla birlikte net borcun 17,6 milyar TL’de 13,2 milyar TL’ye gerilediği açıklandı.

Bilanço sonrasında kurumun hedef fiyat beklentisi değişmedi. 12 aylık hisse hedef fiyat tahmini 150 TL ve “AL” tavsiyesi korundu.

Garanti BBVA – Hedef Fiyat 142,4 TL

Garanti BBVA, Anadolu Efes için 3,67 milyar TL net kar bekliyordu. Ancak açıklanan rakam bunun epey üzerine çıktı. Beklentilerin yukarı revizyonunu ve faaliyet karlılığını pozitif olarak yorumlayan kurum, üçüncü çeyrek bilançosunun hisseye etkisini olumlu olarak değerlendirdi.

Buna göre AEFES için “endeks üstü getiri” tavsiyesi korunurken, hedef fiyat 101,1 TL’den 142,4 TL’ye yükseltildi.

Ak Yatırım – Hedef Fiyat 151 TL

Net karın güçlü operasyonel sonuçlar ve operasyonel olmayan kalemler ile beklentileri aştığı belirtilen kurum raporunda, 4,7 milyar TL ile piyasa beklentisinin yüzde 24 üzerinde gerçekleştiği söylendi.

Hisse için “endeks üstü getiri” tavsiyesi devam ettirildi. Mevcut hedef fiyatın 151 TL olarak korunduğu ancak bugün yapılacak telekonferansın ardından tahminlerde yukarı yönde bir revizyon yapabileceği belirtildi.

Hissede yüzde 47 getiri potansiyeli korunurken “Hisse 2024 tahminlerimize göre hisse 4,5x F/K ile uluslararası benzerlerine göre son 3 yıl ortalamalarının hafif üzerinde %60 iskonto ile işlem görüyor.“ ifadesine yer verildi.

Bunların dışında İş Yatırım “AL” tavsiyesi ve 160 TL hedef fiyatı korudu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.