Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklentileri Aşan İş Bankası Bilançosuyla Hedefler Yükseldi

İş Bankası'nın dün 2023 yılına ilişkin açıkladığı beklenti üstü bilançosunun ardından aracı kurumlar hisse için hedef fiyatlarını yükseltti. İşte detaylar;
Beklentileri Aşan İş Bankası Bilançosuyla Hedefler Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İş Bankası dün 2023 yılına ilişkin konsolide finansal sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre banka, 2022’de elde ettiği 61,5 milyar liralık net kârını 2023’te yüzde 17 artırarak 72,2 milyar liraya yükseltti. 2023’ün 4’üncü çeyreğinde ise net kâr miktarı 20,4 milyar lira seviyesinde kaydedildi.

Bankanın 2023 4’üncü çeyreğine ilişkin piyasa beklentisi olan 17,8 milyar liralık net kârı, böylece beklentinin yüzde 17 üstü açıklandı. Ancak bankanın net kârı 2023’ün son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2, yıllık ise yüzde 14 düştü.

İş Bankası’nın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıkladığı bilançosunun ardından aracı kurumlar bankaya ilişkin hedef fiyat ve tavsiyelerini revize etti.

Borsa İstanbul’da ISCTR koduyla işlem gören İş Bankası payları, yatırımcısına yıllık bazda yüzde 202,18 kazanç sağladı. Haftalık yüzde 2,3 oranında yükselen hisse bugün TSİ 11.13 itibarıyla yüzde 2,14 düşerek 26,58 liraya geriledi.

Paratic Piyasalar İş Bankası Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Vakıf Yatırım, banka bilançonun beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı. Bu sebeple finansalların pozitif fiyatlanabileceğini düşündüklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın beklentileri ve Vakıf Yatırım model güncellemesinin ardından İş Bankası için hisse başı hedef fiyatını 29 liradan 35,80 liraya revize etti. Aracı kurum önerisini kısa vadede “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadede ise “AL” olarak sürdürdü.

Ak Yatırım ise İş Bankası için yatırım görüşünü “Nötr” olarak korudu. 12 aylık hedef fiyatını ise 35 liraya yükseltti.

İş Bankası’nın bilançosunun ardından Yapı Kredi Yatırım ise sonuçları hisse için sınırlı olumlu olarak değerlendirdi. Banka için “Al” olan tavsiyesini korudu. Beklenti üzeri gelen kâr doğrultusunda ise 12 aylık hedef fiyatını 34 liradan 38 liraya yükselterek yüzde 40 getiri potansiyeline işaret etti.

Bilançonun ardından Ziraat Yatırım, İş Bankası C için hedef fiyatını 27,5 liradan 40,3 liraya yükselterek tavsiyesini “Al” olarak korudu.

Alnus Yatırım da banka hisseleri için 12 aylık periyodu kapsayan hedef fiyatını ‘’Nötr’’ tavsiyesi ile 33,50 lira olarak açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın