Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklentileri 3’e Katlayan Hisseler Yakın Markaja Alındı

Türkiye'nin önde gelen gıda şirketi Ülker dün açıkladığı bilançosuyla yatırımcısını sevindirdi. Zarardan kâr geçen şirket için hedef fiyatlar güncellendi!
Beklentileri 3’e Katlayan Hisseler Yakın Markaja Alındı
HABER GİRİŞ

Ülker dün akşam saatlerinde 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal tablosunu açıkladı. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 217 milyon lira net zarar açıklayan şirketin, bu çeyrekte 521 milyon lira net kâr açıklaması tahmin ediliyordu. Ancak Ülker 1,456 milyon liralık net kâr açıklayarak beklentileri 3’e katladı.

Faaliyet kârlılığı, düşük finansal giderler ve vergi avantajlarının net kârı desteklediği görülürken, zarardan güçlü kâra geçiş hisseleri de olumlu etkiledi. ULKER kodlu hisseler bugünkü işlemlerde pozitif bir seyirle işlem görürken, kazançlarını artırıyor.

Ülker hisseleri (ULKER) TSİ 13:10 sularında yüzde 1,49 oranında yükselişle 85,3 lirada seyretti.
Ülker Hisse Fiyatı - 10.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 84 liradan kapatan hisseler, bugüne 84,75 liradan başladıktan sonra güçlü yükselişine devam etti. 87,7 liraya kadar yükseldikten sonra dik düşüş gösteren Ülker, 84 liraya indikten sonra 85 liranın üstünde gezmeye başladı.

Hisseler 28 Eylül gününde 100 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ardından gerilemeye başlayan hisseler, borsanın genel trendinin de etkisiyle 1 Kasım’da 70,85 liraya kadar indi. Bu noktadan yeniden yükselişe geçen ULKER, 85,50 lira seviyelerine kadar toparlandı.

Geçen haftanın aynı gününe göre yüzde 7,74 kazanç gösteren Ülker hisseleri, geçen ayın aynı gününe göre yüzde 1,27 oranında değer kaybetti. Yıllık getirisi ise yüzde 250’nin üzerinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Güçlü bilanço sonrasında yatırım kuruluşları Ülker için hedef fiyat yükseltti. İşte bilanço yorumu ve yeni tahminler:

Garanti BBVA Yatırım – Hedef Fiyat 113,9 TL

Ülker’in beklentileri 3’e katlayan net kârının ardından Garanti BBVA Yatırım bugün yayımladığı raporda, hisselere olumlu etki beklediğini söyledi. Hedef fiyatı 44,2 liradan 113,9 liraya yükselten kurum, endekse paralel getiri tavsiyesini, endeks üstü getiri olarak güncelledi.

Oyak Yatırım – Hedef Fiyat 89 TL

Oyak Yatırım bugün yayımladığı bültende, Ülker’in 3Ç23 bilançosunda ciro, FAVÖK ve net kârın piyasa beklentilerini sırasıyla yüzde 5, yüzde 15 ve yüzde 186 aştığına dikkat çekti. Cironun yıllık yüzde 70 artışla 12,4 milyar TL ve FAVÖK’ün yıllık yüzde 113 artışla 2,7 milyar TL olduğunu belirtti.

Güçlü sonuçlar karşısında Oyak Yatırım 12 aylık hedef fiyatı 41,68 liradan 89 liraya yükselttiğini açıkladı. Endekste paralel getiri tavsiyesini koruduğunu ifade eden kurum, “Revizyonda şirketin güçlü hacim büyümesi, marjlarındaki gelişim, işletme sermayesi yönetimini iyileştirmesi, çeyreklik borç düşüşü ve güncel makro tahminler etkili olmuştur,” dedi.

Ak Yatırım – Hedef Fiyat 128 TL

Ak Yatırım bugün bilanço değerlendirme raporunda, Ülker’in güçlü nakit üretimine dikkat çekti. Hedef fiyatı 99,1 liradan 128 liraya yükselten Ak Yatırım, Endeks Üstü Getiri tavsiyesini korudu. Yüzde 52 getiri potansiyeline işaret eden Ak Yatırım, beklenenden iyi gelen sonuçlara hisselerin olumlu tepki vermesini beklediğini söyledi.

Ak Yatırım, “beklenenden daha güçlü marjlar ve birim fiyat büyümesi, iyileşen net işletme sermayesi ve birleşme etkisini yansıtacak şekilde düzelttik,” ifadelerini kullandı.

İş Yatırım – Hedef Fiyat 104 TL

İş Yatırım tarafından yayımlanan bugünkü bültende, Ülker için AL tavsiyesi ve yüzde 23,81 getiri potansiyeli öngörüldü. Hedef fiyatı 104 lira seviyesinde koruyan kurum, hisselerin 5,7x2023T Fd/FAVÖK çarpanı ile uluslararası benzerlerine kıyasla yüzde 64 iskontolu işlem gördüğünü belirtti.

Yatırım kuruluşu, “Net kar tahminimizdeki sapmanın ana kaynakları beklenenden daha iyi operasyonel sonuçlar ve beklentimizin altında gerçekleşen kur farkı ve vergi giderleri. Sonuçlara piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın