Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklenen Yapısal Reform Sözü Cevdet Yılmaz’dan Geldi

Faiz politikalarında rasyonel zemine dönmenin yanında beklenen yapısal reformlar için açıklama geldi. Yılmaz, yolda olan eylem planının haberini verdi.
Beklenen Yapısal Reform Sözü Cevdet Yılmaz’dan Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından gerçekleştirilen Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası dikkat çeken ekonomi mesajlarıyla geçti. Ekonomi alanında beklenen yapısal reformlara ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Yatırım Ortamı İyileştirmesi Koordinasyon Kurulu Eylem Planının (YOİKK) yenilendiğini duyurdu.

57 başlıktan oluşan eylem planı hazırladıklarını söyleyen Yılmaz, beklenen yapısal reform paketinin ise üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Konuşmasında finansman kaynağı için beklenen kredilere ilişkin de açıklama yaparak, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi için bütçe esnekliği oluşursa Merkez Bankası kaynakları dışında kaynak sağlamayı planladıklarını paylaştı.

Siyasi Destek Tam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkılaşma adımlarından rahatsız olduğu söylentilerine karşı da açıklamalarda bulunan Cevdet Yılmaz, mevcut ekonomi programına siyasi desteğin tam olduğunu şöyle ifade etti:

“Siyasi istikrar ve güven ekonominin temeli. Sayın Cumhurbaşkanı’nın güçlü biçimde desteklediği politika belgelerini açıkladık. Siyasi belirsizliğin ortadan kalktığı gibi politika belirsizliği de ortadan kalktı.”

GCM Yatırım Banner

Deprem Harcamaları Yapısal Bozulmaya Neden Olmuyor

Konuşmasında bugün açıklanan büyüme verilerine atıf yapan Yılmaz, bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranının 5,5 puan olduğunu ve 3,6 puanlık deprem etkisi hariç tutulduğunda açığın büyümenin yüzde 1,9’u düzeyine gerilediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Mali disiplinden taviz vermiyoruz. Deprem harcamaları yapısal bir bozulmaya neden olmuyor” diye konuştu.

Yıllık Enflasyon 2024’ün Yarısında Düşecek

Enflasyonla mücadele mesajlarını paylaşmaya devam eden Yılmaz, kalıcı refah için yüksek enflasyonun yenilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle ekledi:

“Aylık bazda düşüş trendini gördük. Ocak ayında geçici yükseliş olduğunu düşünüyoruz. Bazı fiyat ayarlamalarının etkisi oldu. Önümüzdeki aylarda bunların etkisinin azaldığını göreceğiz.”

2024’ün ikinci çeyreğinde yıllık enflasyonda belirgin düşüş beklentisini paylaşarak, “2025’te daha ileri seviyelerde olacak. 2026’da yeniden tek hanelere ülkemizi kavuşturmak arzusundayız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın