Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklenen Rapor Geldi! Dış Ticaret Açığı Tekrardan Azalışa Geçti

Ekonominin önemli göstergelerinden biri olan Dış Ticaret İstatistikleri bugün yayımlandı. TÜİK'in raporuna göre Mayıs'ta dış ticaret açığı azaldı. İşte raporun detayları...
Beklenen Rapor Geldi! Dış Ticaret Açığı Tekrardan Azalışa Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haftanın son gününde merakla beklenen raporu açıkladı. TÜİK ve Ticaret Bakanlığı’nın iş birliği ile hazırlanan dış ticaret verileri yayımlandı. Mayıs ayına ilişkin Dış Ticaret İstatistikleri geldi.

Yılın ilk üç ayında azalış seyrine geçtikten sonra Nisan ayında artışa geçen dış ticaret açığı, Mayıs’ta tekrardan azalışa geçti. Dış ticaret açığı Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48 azalarak 12 milyar 495 milyon dolardan, 6 milyar 502 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2023 Mayıs ayında yüzde 63,4 iken, 2024 Nisan ayında yüzde 78,7’ye yükseldi.

Ocak- Mayıs döneminde dış ticaret açığı yüzde 34,3 azalarak 56 milyar 33 milyon dolardan, 36 milyar 805 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 74,4’e yükseldi.

En Fazla İhracat Almanya ile Yapıldı

Rapora göre söz konusu dönemde ihracat  bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 artarak 24 milyar 66 milyon dolar ithalat yüzde 10,4 azalarak  30 milyar 568 milyon dolar oldu.

İhracat Ocak- Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 artarak 106 milyar 877 milyon dolar, ithalat yüzde 9,2 azalarak 143 milyar 682 milyon dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat Mayıs’ta yüzde 9,2 artarak 20 milyar 112 milyon dolardan, 21 milyar 969 milyon dolara yükseldi. Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 8,0 azalarak 26 milyar 65 milyon dolardan, 23 milyar 971 milyon dolara geriledi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı ise Mayıs ayında  2 milyar 2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 902 milyon dolar ile Almanya oldu. 3 milyar 862 milyon dolarlık ithalat ile Çin ilk sırada yer aldı.

Bakan Şimşek Rakamları Değerlendirdi

Açıklanan veri sonrası sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Mayısta yıllık ihracat 260 milyar dolar ile tarihi zirvesine ulaşırken ithalat son bir yılda 29 milyar dolar azaldı. Yıllık dış ticaret açığı 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi.” açıklamasında bulundu.

Turizmde güçlü seyrin devam ettiğini söyleyen Şimşek, Mayıs’ta yabancı ziyaretçi sayısının yıllık yüzde 14 arttığını kaydetti.

Şimşek, yıllık cari açığın Mayıs’ta bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesinin bekliyor.

Bakan Şimşek, gerileyen cari açığın dış finansman ihtiyacını azaltacağını, daha kalıcı rezerv birikimi sağlayacağını, ⁠dış borcun milli gelire oranını düşüreceğini, finansal istikrarı daha da güçlendireceğini, kredi notu artışlarının devamına zemin hazırlayacağını ve hedeflere ulaşılmasında önemli rol oynayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın