Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Yeni Adım: Banka Müşterilerine Açık ve Net Olacak

BDDK'nın yayımladığı yeni düzenlemeye göre banka, müşterilerini sunduğu ürün ve hizmetlerinin işleyişiyle ilgili açık bir şekilde bilgilendirecek.
BDDK’dan Yeni Adım: Banka Müşterilerine Açık ve Net Olacak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartları Kapsamında Müşterilerin ve Kamuoyunun Bilgilendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de düzenleme gerçekleştirdi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre banka müşterilerini faizsiz bankacılık ilke ve standartları ile danışma komitesi kararları kapsamında ürün ve hizmetlerinin, işleyişleri ve dayandıkları akdin veya akitlerin taraflara getirdiği hak ve yükümlülükler konusunda açık ve net bir şekilde bilgilendirecek.

Aynı zamanda müşteriler ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler sonrasında sunulan ürün veya hizmete ilişkin sözlü bilgilendirmenin yapıldığına dair ibarenin müşteri tarafından bilgilendirme formuna kendi el yazısıyla yazılarak ıslak imza ile imzalanması gerekecek.

BDDK’nın yeni düzenlemesinde müşteriye ürün veya hizmette uzaktan iletişim araçları üzerinden sesli veya görüntülü kayıtlar vasıtasıyla bilgi edinme imkanın sağlanması yer aldı.

Buna ek olarak tebliğin katılım fonu müşterilerinin bilgilendirilmesiyle ilgili bölümde de düzenleme gerçekleştirildi. Katılım bankalarının, katılma hesabı veya özel cari hesap açılışı işlemlerinde müşterilerden hesabın dayandığı akde veya akitlerde esas irade beyanlarını alır yükümlülüğü kaldırıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.