Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Flaş Karar: Taşıt Kredilerinde Kurallar Değişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, taşıt kredilerine ilişkin düzenlemelerde değişikliğe gitti. Taşıt kredilerine ilişkin getirilen sınırların detayları haberde;
BDDK’dan Flaş Karar: Taşıt Kredilerinde Kurallar Değişti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) dün açıkladığı 500 baz puanlık faiz artışı kararının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt kredilerine ilişkin düzenlemelerde değişikliğe gitti.

BDDK’nın yeni kararıyla 13 Haziran 2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun Geçici 12’nci maddesi kapsamındaki mükellefler tarafından üretilen sadece elektrik motorlu taşıtlar için kredi vade sınırları ve kredi tutarının taşıtın değerine oranı belirlendi.

Kredi Yönetmeliği’nin 12’nci maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliği’nin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen kredi vade sınırları değiştirildi.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin Türk lirası ve altında olan taşıtlar için kullandırılan kredilerde vade süresi 48 ay olarak belirlendi.

Bu değer 1 milyon 600 bin Türk lirasının üzerinde olup 3 milyon Türk lirasının üzerinde olmayan taşıtlar içinse 36 ay oldu.

GCM Yatırım Banner

3 milyon Türk lirasının üzerinde olup 4 milyon Türk lirasının üzerinde olmayan taşıtlar için 24 ay olarak belirlenen kredi vade süresi, 4 milyon Türk lirasının üzerinde olup 5 milyon Türk lirasının üzerinde olmayan taşıtlar için ise 12 ay oldu.

Kredi Yönetmeliği’nin 12’nci maddesinin ikinci fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliği’nin 11/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen taşıt teminatlı krediler hariç tutuldu.

Bu kapsamda tüketicilere binek araç edinimi için kullandırılacak taşıt kredilerinde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde de kredi tutarının taşıtın değerine oranı düzenlendi.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin Türk Lirası ve altında olan taşıtlar için kredi tutarının taşıtın değerine oranı yüzde 70’i aşmayacak.

Bu değer 1 milyon 600 bin Türk lirasının üzerinde olup 3 milyon Türk lirasının üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 50 olarak belirlendi.

3 milyon Türk lirasının üzerinde olup 4 milyon Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 30 olarak kaydedilen oran, 4 milyon Türk Lirasının üzerinde olup 5 milyon Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 20 olarak belirtildi.

Ayrıca 5 milyon Türk lirasının üzerinde olan taşıtlar için ise kredi tutarının taşıtın değerine oranı yüzde sıfır olarak açıklandı.

BDDK’nın bu kararının Kuruluş Birlikleri’ne duyurulacağı ve kurumun internet sitesinde yayımlanacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın