Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Deprem Kararı: Bankaların Hisse Geri Alımları Kolaylaştı

BDDK tarafından Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkilen depremlerin ardından alınan kararla, bankaların hisse geri alımları kolaylaştırıldı. İşte detaylar;
BDDK’dan Deprem Kararı: Bankaların Hisse Geri Alımları Kolaylaştı
HABER GİRİŞ

Coğrafyanın en büyük kara depremini 6 Şubat’ta yaşan Türkiye’de kurumlar bir takım önlemler almaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ise deprem bölgesindeki risk ağırlıkları uygulamasını öteleyen bir karar verdi.

Payları borsada işlem gören halka açık bankaların, 6 Şubat 2023’ten 1 Ocak 2024’e kadar geri alım yoluyla edindikleri kendi hisse senetlerinin, çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmayacağı açıklandı.

Kurul tarafından kararın Kahramanmaraş merkezli ve çevre Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da etkileyen depremler sebebiyle alındığı belirtildi.

Alınan karar neticesinde bireysel kredi kartlarına ve ihtiyaç kredilerine uygulanan yüksek risk ağırlıklarının, deprem bölgesindeki illerde yerleşik gerçek kişilere kullandırılanlar bakımından uygulanmayacağı vurgulandı.

Ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan yüksek risk ağırlıklarının da depremlerden etkilenen müşterilere kullandırılanlar bakımından geçerli olmayacağına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Payları borsada işlem gören halka açık bankaların, piyasadan geri alım yoluyla edindikleri kendi hisse senetlerini çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmayacağı kaydedildi. Tüm bunlara ek olarak kredi ile piyasa riskine esas tutar hesaplamasına dahil edilmeyeceği de belirtildi.

BDDK’nın bankaların hisse geri alımlarını kolaylaştıracak olan kararının, 6 Şubat 2023’ten itibaren olmak üzere 1 Ocak 2024’e kadar geçerli olacağının altı çizildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın