Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Bankalara Kur Revizesi Kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların sermaye yeterlilik ölçümünde dikkate aldığı Merkez Bankası'nın kurunu revize etti. İşte detaylar;
BDDK’dan Bankalara Kur Revizesi Kararı
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan düzenleme ile bankaların sermaye yeterliliğinin ölçülmesini dikkate alarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 31 Aralık 2021 döviz alış kuru 30 Aralık 2022’deki kura revize edildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik uyarınca kredi riskinde esas tutar hesaplamasında değişiklik yapıldığı kaydedildi.

Parasal ve parasal olmayan varlıklardan, tarihi maliyet cinsi şeklinde ölçülen yabancı para birimindeki kalemler dışında kalanların Türkiye Muhasebe Standartları tarafından değerlendirildiği belirtildi.

Değerlendirme sonucunda, tutarlar ve ilgili özel karşılık tutarlar hesaplanırken 31 Aralık 2021 tarihine ait Merkez Bankası döviz alış kurunun kullanılmasına karar verildi.

Yönelik uygulamanın, BDDK’nın aksi yönde bir kurul kararı alınıncaya kadar 30 Aralık 2022 tarihine ait Merkez Bankası döviz alış kurunun kullanımını sürdüreceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

KOBİ’lerin Ciro Sınırı 500 Milyon Liraya Çıkarıldı

Yapılan açıklamada küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) tanımına ilişkin yurt içi yerleşik KOBİ’lerin ciro tanımının 500 milyon liraya çıkarıldığını duyurdu.

Yurt dışı yerleşik KOBİ’ler içinse KOBİ’nin bulunduğu ülkenin bankacılık otoritesine bağlı sermaye yeterliliği hesaplamasında kullandığı KOBİ tanımının kullanılmasına karar verildi.

Ayrıca BDDK’nın yaptığı duyuruda perakende kredi limitinin 20 milyon lira olarak belirlenmesine karar verildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.