Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’nın Swap Limitini %1’den %10’a Çıkarması Döviz Kurlarını Aşağı Çekti

BDDK, bankaların TL alım ve satım yönündeki türev işlem limitlerinin artırdı. Karar sonrasında dolar 7,51, Euro 8,77 ve sterlin 9,59’a kadar geriledi.
BDDK’nın Swap Limitini %1’den %10’a Çıkarması Döviz Kurlarını Aşağı Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu sabah yaptığı duyuruda yabancı bankaların swap işlem limitlerinin yükseltildiğini açıkladı.

25 Eylül 2020 tarihli açıklamada söz konusu kararın Covid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalarda belirsizliklerin sürdüğü ve risklerin arttığı dönemde, normalleşme adımları çerçevesinde alındığı bildirildi. BDDK’nın kararı sonrasında dolar, Euro ve sterlin düşüşe geçti.

BDDK, bankaların türev işlem sınırlamalarında esnemeye giderek, işlem tutarlarını artırdı.

BDDK 25 Eylül DuyurusuVadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak; her bir takvim günü için sağlanması gereken ve söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenmiş sınırlamanın;

  • Vadesine 7 gün kalan işlemler için %2,
  • Vadesine 30 gün kalan işlemler için %5,
  • Vadesine 1 yıl kalan işlemler için %20 olarak belirlenmesine karar verildiği açıklandı.

12/04/2020 tarihli kararda bu oranlar sırasıyla %1, %2 ve %10 olarak belirlenmişti. Söz konusu karar bankaların konsolidasyona tabi yurt dışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurt dışı yerleşiklerle yapılan işlemleri içeriyor.

Dolar kuru, BDDK açıklaması sonrasında 7,51’e kadar geriledi.
Dolar 7,51'e Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında aldığı faiz kararını açıkladı. Banka %8,25 olan politika faiz oranını 200 baz puan artırarak %10,25’e yükseltti. Piyasaların beklentisi faizlerde değişiklik yapılmayacağı yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan liranın son zamanlarda gösterdiği değer kaybı, yükselen enflasyon ve CDS risk primi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda faiz artırımının şart olduğu belirtiliyordu. Dolar Merkez kararının açıklanacağı gün sabah erken saatlerde 7,72’ye dayanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Faiz açıklamasını beklerken 7,70 lira civarında seyreden kur, sürpriz karar sonrasında 7,55’e kadar geriledi. Öğleden sonraki işlemlerde kayıplarının bir kısmını telafi ederek 7,62’den kapandı. Haftanın son işlem günündeki tabloya baktığımızda, doların güne yatay bir başlangıç yaptığını görmekteyiz.

7,62 civarından açılan kur BDDK’nın swap işlemlerinde limitleri artırmasının ardından 7,5151 liraya kadar geriledi. Saat 10:11’de ise %1,11 ekside 7,54’ten işlem görüyor. Türk lirası ABD dolarına karşı en dirençli duran gelişen ülke parası konumunda.

Euro kurundan da aynı şekilde tepki gelirken, şu sıralarda %1,08 ekside işlem görüyor.
Euro 8,77'ye Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 8,90’dan kapanan Euro, bu sabah 08:00 sularında da aynı seviyeden işlem gördü. Piyasaların açılmasıyla birlikte gelen swap açıklaması kuru 8,77’ye kadar çekti. Fakat sonrasında bir miktar toparlandı ve kendini 8,81 üstüne atmayı başardı.

Şu dakikalarda ise 8,80’den işlem görüyor. Türk lirası, gelişen ülke para birimlerinin Euro karşısında gösterdiği performans açısından da en fazla değer kazananlar arasında başı çekiyor.

Sterlin kuru ise haberimizi hazırladığımız şu sıralarda %1,01 negatif bölgede işlem görmekte.
Sterlin 9,59'a Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 9,72’den kapanan sterlin, haftanın son işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. Kur swap açıklaması sonrasında 9,59 ile gün içi en düşüğü kaydetti. Şu dakikalarda 9,62 ile yeniden kazanca yönelmeye çalışıyor. Teknik olarak 9,66 pivot noktası olmak üzere 9,54 – 9,58 destek, 9,70 – 9,78 direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın