Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Kredi Kısıtlamasına Yönelik Kritik Düzenlemeyi Duyurdu

BDDK’nın yaptığı açıklamaya göre döviz pozisyonundan dolayı kredi alamayan şirketler, YP pozisyonunu düşürmeyi taahhüt ederse kredi kullanabilecek.
BDDK Kredi Kısıtlamasına Yönelik Kritik Düzenlemeyi Duyurdu
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredilerin amacına uygun kullandırılmasına yönelik kurul kararını açıkladı. Kurum, yaptığı açıklamada eksik belge ya da bağımsız denetim beyanı ile ilgili usulsüzlükleri gideren şirketlerin kredi kısıtlamasını kaldırdığını duyurdu.

Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kredilerin amacına matuf bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla 7 Temmuz 2022’de kurul kararı alındığı hatırlatıldı.

Karar, şirketlerin yabancı para (YP) nakdi varlıklarının Türk lirası karşılığının 10 milyon TL üzerinde olması ve bu şirketlerin YP nakdi varlıklarının nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5’ini aşması durumunda bu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kullandırılmamasını kapsıyordu.

Şartları Sağlayanlar için Kısıtlama Kaldırıldı

BDDK, yapılan değerlendirmeler sonucunda belgelerin süresi içerisinde veya usulüne uygun olarak tevdi edilmemesi sebebiyle kredi kullanımları kısıtlanan şirketler için kısıtlamanın kaldırıldığını açıkladı.

Duyuruda kısıtlamanın kaldırılması için şirketlerin bahse konu aykırılıkları gidermiş olmaları, belirlenmiş olan sınırlamaları sağlayacaklarını beyan ve taahhüt etmeleri ve bu durumları belgelendirmeleri gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.