Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Enflasyon Düzeltmesine Tabi Tutulmayanları Açıkladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, enflasyon düzeltmesine tabi tutulmayacaklar listesini açıkladı. Detaylar haberde...
BDDK Enflasyon Düzeltmesine Tabi Tutulmayanları Açıkladı
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), enflasyon düzeltmesi açıklamasında bulundu. Yapılan duyuruda, bankalar, finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinde enflasyon düzeltmesinin uygulanmayacağı açıklandı.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, Kurulun 12.12.2023 tarihli toplantıda 11.12.2023 tarih ve E-24049440- 045.01-103889 sayılı yazıyı incelediği belirtildi.

Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından 23 Kasım 2023 tarihinde ‘Bağımsız Denetime Tabi Şirketlerin Finansal Tablolarının Enflasyona Göre Düzeltilmesi Hakkında’ duyurunun yapıldığı hatırlatıldı.

Bu kapsamda kendi alanlarında düzenleme ve denetleme yapmakla yetkili kurum ya da kuruluşlara enflasyon muhasebesinin uygulanmasına yönelik farklı geçiş tarihleri belirleme konusunda serbestlik tanındığı aktarıldı.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

GCM Yatırım Banner

“Bankalar ile finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 31.12.2023 tarihli finansal tablolarının TMS 29 kapsamında yapılması gereken enflasyon düzeltmesine tabi tutulmamasına karar verildi.”

Ayrıca kararın kuruluş birlikleri ile duyurulacağı ve kurumun internet sitesinde yayımlanacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın