Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Depremden Etkilenenlere Yönelik Kolaylıkları Genişletti

Türkiye’nin seferber olduğu deprem sürecinde kurumlar da depremden etkilenen vatandaşlara kolaylıklar sağlıyor. İşte BDDK’nın açıkladığı değişiklikler;
BDDK Depremden Etkilenenlere Yönelik Kolaylıkları Genişletti
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kahramanmaraş merkezli tüm Türkiye’nin seferber olduğu depremler kapsamında aldığı kararları duyurdu. BDDK, depremlerden etkilenen insanların borçlarına yönelik esnekliklerin kapsamını genişletti.

Düzenleme ile birlikte kredi kartları için geçerli olan limite bağlı yüzde 20 ve yüzde 40 oranındaki asgari tutar ayrımı kaldırıldı. Asgari tutar, dönem borcunun yüzde 20’si olarak kararlaştırıldı.

Depremden etkilenen vatandaşların kredi kartlarının limitlerinin yükseltilmesi amacıyla kart limiti tespit edilirken bankalar tarafından dikkate alınan sınırlar artırıldı. Bankalarca toplam kart limitinin ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşamayacak şekilde belirlendi.

Kredi Kartı Düzenlemesi Bankaların İhtiyarına Bırakıldı

Asgari tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlemesine yönelik husus bankaların ihtiyarına bırakıldı.

Kart borçlarının ötelendiği süre boyunca asgari tutar da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanıyabilmelerine olanak sağlandı.

GCM Yatırım Banner

Limitler Artırıldı

Aylık ve yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda gerçek kişilerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limiti 2 bin TL’den 5 bin TL’ye artırıldı.

Bankalar, finansal kiralama, faktöring ve finansman şirketleri tarafından kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin talebiyle ertelenmesi durumunda erteleme süresinin, ilgili mevzuatta belirlenen vade sınırlarında dikkate alınmamasına karar verildi.

Kredi Derecelendirme Notları ile İlgili Düzenleme

Kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile alınması zorunlu olan ilave belgelerin temini yine bankaların ihtiyarına bırakıldı.

Deprem/afet felaketinden etkilenen vatandaşlara kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğinde teminatlarının değerlemesi ile ilgili süreler ertelendi.

Kredi kullandırımlarına yönelik olarak bağımsız denetime tabi olan şirketlerce bankalara tevdi edilmesi gereken bilgi ve belgelere ilişkin süreler deprem/afet bölgesindeki illerdeki şirketler için uzatıldı.

Kredi vade sınırı ve kredi kartı taksit sınırına yönelik sağlanan esneklikler ise 1/1/2024’e kadar uzatıldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.