Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Bankaların Döviz Tutma Sınırını Aşağı Çekti

BDDK tarafından yapılan düzenleme ile bankaların net döviz pozisyonlarının öz kaynakları içerisindeki üst sınır aşağı çekildi.
BDDK Bankaların Döviz Tutma Sınırını Aşağı Çekti
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan düzenleme ile bankaların net döviz pozisyonunun öz kaynakları içindeki payına ilişkin üst sınır yüzde 20’den yüzde 5’e düşürüldü.

Değişiklik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanması ve Uygulanması Hakkında Yönetmelik” adı ile yayımlandı.

Bankaların yabancı para net pozisyonunun öz kaynağa oranı alınarak hesaplanan standart oran aşağı yönlü revize edilmiş oldu. Halihazırda bu oran yüzde 20 olarak uygulanmaktaydı. Değişiklik 9 Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

BDDK’ya Oranları Değiştirme Yetkisi

Düzenleme ile BDDK’ya, standart oranları, bu yönde alınacak karar tarihi itibarıyla 4 katına kadar artırma veya en erken bu yönde alınacak karar tarihini müteakip 1 ay sonra yürürlüğe girecek şekilde 4’te 1’ine kadar indirme yetkisi veriliyor.

Yönetmelik, bankaların döviz varlık ve yükümlülükleri arasındaki ilgi ve dengelerin kurulmasını, öz kaynaklarıyla uyumlu bir seviyede döviz pozisyonu tutmasını sağlamak amacıyla net döviz pozisyonun öz kaynağa oranını yeniden belirlemiş oluyor.

GCM Yatırım Banner

Düzenlemeye dair bir önceki güncelleme 2014 yılında yapılmıştı. Son değişiklik ile bankaların net döviz pozisyonun öz kaynağa oranına daha yakın hesaplanması amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın