Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayram Tatilinde Alınan Vergi 11 Milyar Lirayı Aştı

Ramazan Bayramı’nın 9 günlük tatilinin faturası geldi. Tatilcilerin akaryakıt ödemeleri üzerinden verdiği vergilerin tutarı 11.5 milyar lirayı aştı.
Bayram Tatilinde Alınan Vergi 11 Milyar Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre bayram tatilinde vatandaşlara benzinliklerde 714 milyon 901 bin 91 litrelik akaryakıt satışı yapıldı. 715 milyon litreye yakın akaryakıt tüketiminin Maliye’ye kazancı ise 11.5 milyar lirayı geçti.

Bayram tatiline çıkan vatandaşlar özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) üzerinden ödedikleri vergilerle Hazine’ye kayda değer şekilde getiri sağlamış oldu.

Vatandaşın cebine yansıyan 11.5 milyar liralık vergiye ilişkin değerlendirme Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl’den geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, akaryakıtta maktu ÖTV tutarlarını 5 katına kadar arttırma yetkisine atıf yaparak şöyle ekledi:

“Bu yetki, her altı ayda bir yenilenebilir bir hal alıyor. Sınırsız bir vergileme yetkisi… Tartışılması gereken konulardan biri de bu. Akaryakıttaki her zam bütçe için artan KDV geliri, vatandaş için de daha fazla vergi demek.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.