Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayram Tatili Borsada Denklemi Değiştirdi: Takas için Bugün Son!

Ramazan Bayramı nedeniyle kapalı olacak borsada yatırımcıların takas işlemleri için kritik gün bugün. Satış işlemleri sonrası ödemeler ötelenebilir.
Bayram Tatili Borsada Denklemi Değiştirdi: Takas için Bugün Son!
HABER GİRİŞ

Ramazan Bayramı nedeniyle Türkiye uzun bir tatile giderken, borsada işlemlerin nasıl gerçekleşeceği sorusu yatırımcıları yakından ilgilendiriyor. Borsa İstanbul’da 9 Nisan Salı gününde öğle saatlerine kadar işlemler devam edecek ancak takas uygulamalarında istisnai durumlar söz konusu olacak.

Haftaya Salı günü saat 13.00 sonrasında işlemler kapanacak ve piyasalar 15 Nisan Pazartesi itibarıyla açılacak. Uzun bayram tatili öncesi nakit ihtiyacını karşılayacak olanlar için ise bugün son gün.

Hisse satışlarında ödemeler iki gün sonra yatırımcıların hesabına yansıtıldığından, 04.04.2024 itibarıyla yapılan satış işlemleri tatil öncesinde hesaplara geçecek.

Borsa Salı gününe kadar açık olsa da yarım günlük süre zarfında takas işlemleri gerçekleşmeyecek. Bu nedenle satışa sunduğu hissesinden ödeme bekleyenlerin takasının 15 Nisan’a kalmaması için satış işlemini bugün tamamlaması gerekiyor.

Bayram Tatilinin Maliyeti Olabilir

Tasarruf sahipleri uzun süre kapalı olacak borsanın yerine yatırım enstrümanları arayışına girdi. Dr. Artunç Kocabalkan, borsanın bu haftaki düşüş nedeni olarak uzun bayram tatiline işaret etmişti.

GCM Yatırım Banner

Uzun bir ara verilirken, vergi başta olmak üzere yeni düzenlemeler de gelmeden pozisyon almanın borsa yatırımcıları için doğru olmadığı uyarısını yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.