Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayram Öncesi Borsada Nakite Geçmek İsteyenler Bu Tarihe Dikkat!

Bayramdan önce elimde nakit para olsun diyenler, tatil günlerine ve takaslara dikkat ederek işlem yapmalılar. İşte dikkat edilmesi gereken tarihler.
Bayram Öncesi Borsada Nakite Geçmek İsteyenler Bu Tarihe Dikkat!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı öncesinde piyasalarda belirsizliğin artmasıyla bugün de satış yönlü hareket ediyor. Endeks güne 5.265 puandan zayıf bir başlangıç yaptıktan sonra 5.224 ila 5.315 arasında hareket etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 22 Haziran’da vereceği faiz kararı konusunda tahminlerin çok farklılık göstermesi yatırımcıların da öngörülebilirliğinin azalmasına sebep oluyor.

Genel olarak faiz artışı yapılacağı konusunda herkes hemfikir olsa da oran bakımından yüzde 15’lerden yüzde 40’lara kadar çıkan tahminler yapıldı. Bu hafta hem bayram öncesine denk gelmesi hem de ay sonu olması sebebiyle satış işlemlerinin yoğun olması bekleniyor.

Gelecek hafta ise Kurban Bayramı tatili nedeniyle kısa bir hafta olacak.

Gelecek Hafta Piyasalar 1,5 Gün Açık Olacak

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’un 2023 yılı tatil tablosuna göre 26 Haziran Pazartesi günü tam gün, 27 Haziran Salı günü yarım gün seans yapılacak. Kurban Bayramı’nın denk geldiği 28 Haziran Çarşamba, 29 Haziran Perşembe ve 30 Haziran Cuma günleri ise piyasa kapalı olacak.

GCM Yatırım Banner

Bayram öncesinde nakite geçmek isteyenler ise satış emrini en geç bu Perşembe, yani 22 Haziran’da vermek zorundalar.

22 Haziran’da satış emri verilen işlemlerin takası 26-27 Haziran’da, 23 Haziran’da satış emri verilen işlemlerin takası ise 3 Temmuz’da yapılacak.

26-27 Haziran tarihlerinde yani borsanın bir buçuk gün açık olduğu iki gün emir verilirse, bunların takası ise 4 Temmuz’a kalacak.

Özetle, bayrama girerken elimde nakit para olsun diyenler en geç 22 Haziran’da hisselerini satmak zorundalar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.