Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bayraktar’ın Üreticisi Fabrika Kurmak için Ukrayna’dan Arsa Aldı

Türk yapımı SİHA Bayraktar’ın üreticisi Baykar isimli şirket, Ukrayna’da bir fabrika kurmak için arsa satın aldı. Konuya dair detaylar haberimizde...
Bayraktar’ın Üreticisi Fabrika Kurmak için Ukrayna’dan Arsa Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Birçok önemli operasyonda kullanılan ve Türkiye’nin adını uluslararası alanda duyuran, Bayraktar’ın üreticisinden yeni bir hamle geldi. Silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar’ın üreticisi Türk firma Baykar Teknoloji, Ukrayna’da fabrika kurmak için arsa satın aldı.

Konuya ilişkin açıklama Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasiliy Bodnar’dan geldi. Bodnar, Türk firması Baykar’ın Bayraktar insansız hava araçlarını Ukrayna’da kurulacak fabrikada üretmek için hazırlıklara başladığını duyurdu.

Bir hafta önce hükümetin yeni fabrika inşasına ilişkin anlaşmayı onaylayıp, tasdiklenmesi için parlamentoya gönderdiğini belirtti.

Bayraktar şirketinin sahibinin fabrika tesisi için gereken projeyi geliştirdiğini ve bunu hayata geçirmeyi planladığını açıkladı. Bunun yanında, tesiste üretilecek İHA modellerinin büyük bölümünde Ukrayna yapımı malzemelerin kullanılacağını söyledi.

Bodnar konuşmasında Rusya ile Türkiye arasındaki askeri teknik iş birliğinin hem Ukrayna’yı hem de diğer ülkeleri rahatsız ettiğini dile getirdi.

Öte yandan Baykar’ın ortaklarından birinin, Rusya’da fabrika kurmayacağına dair sözlerini de hatırlattı.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) araya girmesiyle imzalanan tahıl koridoru anlaşması hakkında da yorum yaptı. Ukrayna tahılının taşınmasına yönelik yapılan anlaşmanın fiilen uygulanmaya başladığını söyleyen büyükelçi, güncel durum hakkında bilgi verdi.

Tahıl yüklü geminin Derince Limanı’na geldiğini, gemiye güvenli güzergah sağladıkları için Türkiye ve BM’ye minnettar olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu