Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayraktar Tarih Verdi! Göktepe-2 Kuyusu için Geri Sayım Başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, petrol ve doğal gaz mühendisliği alanlarında eğitim gören gençlerle bir araya gelerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Bayraktar Tarih Verdi! Göktepe-2 Kuyusu için Geri Sayım Başladı
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar Dağı bölgesinde bulunan Şehit Esma Çevik 22 Nolu Petrol Üretim İstasyonu’nda, petrol ve doğal gaz mühendisliği alanlarında eğitim gören 19 gençle bir araya geldi.

Bakan Bayraktar Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden gelen öğrencilerle birlikte bölgedeki üretim ve çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra alanı gezdi.

Gençlerin mezun olduklarında petrol ve doğal gaz sektöründe yeni keşiflerde bulunabileceklerini umduklarını söyleyen Bayraktar, Gabar Dağı’na son ziyaretlerinden bu yana çalışmaların sürdüğünü ve üretimin artarak devam ettiğini ifade etti.

Haziran ayı sonuna kadar günlük 50 bin varil üretim hedeflerinin olduğunu söyledi. Şu anda dört farklı bölgede 37 kuyuda üretim yapıldığını ve 42 bin 500 varilin üzerinde bir üretim gerçekleştirildiğini dile getirdi. Ayrıca diğer 10 bölgede sismik çalışmaların sürdüğünü ve sondaj hedeflerinin olduğunu vurguladı.

Bayraktar, Gabar’ın Türkiye için büyük potansiyel taşıdığını ve petrolde Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek bir bölge olabileceğini belirtti. Ayrıca, diğer bölgelerde de aramaların devam edeceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Kör Kandil bölgesindeki aramaların yakında başlayacağını dile getiren Bayraktar, burada büyük bir operasyonun devam ettiğini ve 2024 sonuna kadar günlük 100 bin varile ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu üretimin ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını ve istihdamı artıracağını belirtti.

Türkiye’nin günlük olarak 1 milyon varil ham petrol ihtiyacının olduğunu vurgulayan Bayraktar, üretim arttıkça yeni projelerin hayata geçirileceğini ve boru hatlarının önem kazanacağını bildirdi.

Karadeniz’deki petrol arama çalışmalarına da değinen Bayraktar, mevcut keşiflerin üretimini artırmak için çaba harcadıklarını ve yeni keşif kuyuları kazmaya hazırlandıklarını dile getirdi. Batı Karadeniz’de petrol hedefli bir kuyu kazacaklarını da açıkladı.

23 Mayıs’ta Göktepe-2 Kuyusu’nun kazılacağını duyurarak, bu kuyudan da gaz beklentilerinin olduğunu paylaştı. AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.