Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Batı Yaptırımlarının En Büyük Sonucu Artan Enerji Fiyatları

Uzmanlar, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını değerlendirirken, kısa vadede zaten yüksek olan enflasyonu daha da yükselteceğini belirtti.
Batı Yaptırımlarının En Büyük Sonucu Artan Enerji Fiyatları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya sayısız yaptırım uygularken, Avrupa Birliği ülkeleri özellikle enerji alanında alınacak kararların kendilerini daha çok etkileyeceğinden korkuyor.

Plekhanov Rus Ekonomi Üniversitesi Mali Yönetim Bölümü’nden Doçent Ayaz Aliyev de bu konuda bir değerlendirme yaptı. Aliyev, yaptırımların en büyük olumsuz sonucunun artan enerji fiyatları olduğunu söyledi. Bunun da hem tüketici hem de enerjiyi daha çok kullanan sektörler üzerindeki baskıyı artıracağını ifade etti.

Sanayi kollarındaki zararın daha büyük olacağını söyleyen isim, durumun daha da kötüye gitmesi halinde AB ülkelerinin gerekli kaynakları alamayacaklarına ve bunları hızla değiştiremeyeceklerini belirtti.

Nordik Star hukuk firmasının yönetici ortağı Andrey Gusev ise enerji ve işleme endüstrilerinin şu anda en savunmasız alanlar olduğunu söyledi.

Alfa Capital analisti Alexander Dzhioev de yaptırımların sonuçlarını değerlendiren isimler arasında yer alıyor. Rus enerji kaynaklarına yönelik yapılan ambargonun kısa vadede Batı ülkelerinde enflasyonist baskıları artıracağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bunun ise merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmasına ve faiz oranlarını yükseltmesine yol açacağını ifade etti. Açıklamasında “Faiz oranlarında çok ani bir artış, ekonomilerin durmasına ve sonunda resesyona yol açacaktır. Enflasyonun gerisinde kalan oranlar, fiyatların daha da yükselmesine neden olacaktır.” yorumuna yer verdi.

Dünya petrol ve gaz fiyatlarındaki artışın büyük ölçüde Rus petrol ve gaz sektörüne yeni kısıtlamaların getirilmesiyle ilgili korkulardan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.