Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Batı Yaptırımları Rus Yatırımlarını İran’a Yöneltti

İran Maliye Bakanı Khandouzi, bu mali yılda İran'daki doğrudan yabancı toplam yatırım miktarının üçte ikisini Rusya'nın oluşturduğunu açıkladı. İşte detaylar;
Batı Yaptırımları Rus Yatırımlarını İran’a Yöneltti
Son Güncelleme: 
Yorum

İran Maliye Bakanı Ehsan Khandouzi, Rusya’nın bu hafta sona eren cari mali yılda ülkeye 2,76 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı. Khandouzi, Rusya ile İran ilişkilerinin stratejik olarak tanımlandığını ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere ülkelerin pek çok alanda iş birliği yaptığını kaydetti.

Bu hafta sona eren İran’ın cari mali yılında Rusya’nın söz konusu miktarla en büyük yatırımı yapan ülke olduğuna işaret etti.

Khandouzi yaptığı açıklamada Çin ve Rusya’nın ülkesi için iki ana ekonomik ortak olduğunu vurguladı. Bu ülkelerle pek birçok alanda iş birliğinin yapıldığını söyleyerek, stratejik anlaşmaların uygulanması ile ülkelerle ilişkilerin genişletileceğini belirtti.

İran’daki Yabancı Yatırımların Üçte İkisi Rusya’ya Ait

Rusya’nın haksız Ukrayna işgalinin ardından Batılı ülkeler tarafından birçok ambargoya maruz kaldı. Khandouzi ise bu ambargoların Tahran ve Moskova ilişkilerini güçlendirdiğini savundu.

İran Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilerine göre Rusya, bu mali yılda İran’daki toplam yaklaşık 4,2 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımın üçte ikisini oluşturdu.

Birleşmiş Milletler (BM) ticaret verilerine göreyse İran, 2021’de yalnızca 1,45 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekti.

İran’ın katı yönetimi, yaptırımların etkisine karşı koyma çabasıyla 2021’de göreve geldiğinden beri bölgesel ve Asya ticaret bağlarının geliştirilmesine öncelik veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu